"Poszukiwanie skarbów" - czyli przepis na udaną wycieczkę dla czworga do piętnastu dzieci i rodziców

Rafał Redeł

 30 września 2003    14:07

W ostatni weekend września A.D. 2003 zorganizowaliśmy ze znajomymi zabawę w poszukiwanie skarbów w lasach nieporęckich, z grubsza wzdłuż zielonego szlaku od pętli abutobusu w Czarnej Strudze do kopalni piachu przy szosie niemal pod Stanisławowem - ok. 4 km. Las piękny i urozmaicony, z wieloma wydmami oraz umocnieniami ziemnymi. Impreza się udała, a grupie naszych dzieci humory dopisały (ósemka w wieku od 2 do 7 lat), więc prezentuję niniejszy przepis do ew. wykorzystania przez innych zainteresowanych rodziców.

Potrzebne składniki
Skarb główny - do znalezienia w wielkim finale wyprawy (kosztowności, stare monety w omszałej skrzyni, w razie braku może być blaszana puszka ze słodyczami itp.).
Skarby pomocnicze - podtrzymujące podniecenie i zainteresowanie dzieci wyprawą, odnajdywane w trasie (pluszaczki, małe gadżety, breloczki - do kupienia poniżej 5zł/szt., słodycze, picie).
Mapa - pokazująca trasę i rozmieszczenie skarbów (patrz skan naszej mapy).

Uczestnicy
Mieszana grupa 3-10 dzieci od lat 3 do 9.
Rodzice/opiekunowie - min. szt. 1.

Sposób przygotowania
Skarby rozmieszczamy. Uwaga na grzybiarzy - najlepiej rozmieścić z roweru tego samego dnia rankiem! Na podstawie rozmieszczenia przygotowujemy mapę. Mapę można rozedrzeć i ukryć w częściach. Nie zdradzamy żadnych szczegółów dzieciom i pozostałym rodzicom - a szczególnie żonie!

Sposób podania
Najlepiej zacząć rano, ok. godz. 10 od doprowadzenia grupy do miejsca, gdzie ukryto mapę skarbów (lub jej część). Na podstawie wskazówek na mapie dzieci (z pomocą pozostałych rodziców) kierują się do kolejnych punktów. Typowe sposoby ukrycia skarbów: pod mchem, w kopczyku z liści i patyków, na drzewie, w dzupli. Dowcipne i sprytnie umieszczone wskazówki-zagadki pomagają dotrzeć do skarbów i zabawiają także dorosłych. Dzieci rwą do przodu (o ile składniki świeże i dobrze przyrządzone). Na miejscu głównego skarbu powinniśmy być nie później niż po 2-3 godzinach marszu + przystanki. Tam wykopywanie skrzyni i wielki piknik. Powrót pieszo lub tatusiowie lecą po samochody.

Przepis opracował: Rafał Księżyk

Ukrywanie mapy

Poszukiwania trwają

Wspinaczka na drzewo

Wypoczynek po pierwszych zdobyczach

Niecodzienne znalezisko leśne

Więcej zdjęć na następnej stronie.Cel wyprawy prawie osiągnięty - gdzieś tu ukryty jest główny skarb...

Według mapy powinien być zakopany w tym miejscu

Skarb odnaleziony - czas podzielić łupy

Pora niestety opuszczać tajemniczą wydmę

Pierwszy fragment mapy prowadzącej do skarbów

Drugi fragment mapy

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry