Mareckie Zeszyty Historyczne

Andrzej Inglot

 16 grudnia 2007    22:50

mzh_001-01.jpgUkazał się właśnie Zeszyt 1 Mareckich Zeszytów Historycznych. Tym samym przybyła kolejna pozycja w bibliografii Marek. A jest tego niemało. Nauczycielki bibliotekarki pracujące w mareckich szkołach bibliografię takową sporządziły. Liczy ona już ponad 100 pozycji.

Ponieważ w serwisie informacyjnym naszego miasta brak dotychczas informacji o nowym wydawnictwie, postanowiłem sam napisać parę słów.  Przy okazji reklamując nową pozycję w historiografii Marek.

Przedmowę do wydania I napisał Janusz Werczyński ? Burmistrz Miasta Marki, podkreślając, że ?zeszyt ten jest pierwszą publikacją z serii wydawniczej. Zamiarem wydawcy, jest prezentowanie prac dokumentacyjnych wielu mareckich regionalistów. Publikacje te mają też prowokować i zachęcać do nowych działań historycznych. Nasze miasto zasługuje na systematyczny program odkrywania i prezentowania dziejów, biografii ciekawych ludzi.?

Program taki zapoczątkował, i jest to moje zdanie, nieżyjący już Czesław Brodzicki wydając w 2002 roku książkę ?Marki koło Warszawy? i kolejną w 2003 roku ? "Rzymskokatoliccy, ewangelicy oraz Żydzi w tworzeniu społeczeństwa Marek koło Warszawy?.

W 2004 roku ukazała się książka Zbigniewa Paciorka ?Marki, dzieje, tradycja, kultura?. Jest to najbardziej obszerna publikacja poświęcona Miastu. Prawdziwa encyklopedia. Zaczytana przeze mnie. Jest to dla mnie osobiście podręczna książka i praktycznie nie znika z mojego biurka. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią swojego miasta.

Wydawcą Mareckich Zeszytów Historycznych jest Urząd Miasta Marki. Redaktorem naczelnym serii został Zbigniew Paciorek. Wydanie I dostępne było dla zaproszonych gości panelu historycznego w dniu 9 grudnia 2007 roku. Nakład jest nieznany.

mzh_001-01.jpg

Gdzie będą zeszyty dostępne ? nie wiadomo. Przypuszczam, że znajdą się w bibliotece publicznej oraz bibliotekach szkolnych. Z przedmowy burmistrza wynika, że zeszyty te kierowane są do ?mieszkańców, studentów, ale przede wszystkim do młodzieży, wychowawców i nauczycieli.?

Andrzej Inglot

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry