Tysiąclatka w Pustelniku (1)

Antoni Widomski Historykalia

 20 grudnia 2007    09:32

1961-11-07-ew-01.jpgJak to było naprawdę?
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Pustelniku II rozpoczęła pracę 12 lutego 1962 roku. Tak podają wszystkie dostępne źródła. Z tym większym więc zaskoczeniem usłyszałem relację o uroczystym oddaniu szkoły do użytku w dniu 7 listopada 1961 roku, a więc 3 miesiące wcześniej. Co się więc działo ze szkołą przez te miesiące?

Ekspress Wieczorny z dnia 7 listopada przyniósł taką oto informację:
1961-11-07-ew-01.jpg

W tym samym dniu Polskie Radio w audycji ?Na Warszawskiej Fali? o godzinie 17.35 podało informację o przekazaniu do użytku w Pustelniku pierwszej w powiecie wołomińskim Szkoły Tysiąclecia. Nie tylko informację ale i wywiad przeprowadzony na miejscu przez reportera.
Z wypowiedzi ówczesnego dyrektora Wołomińskich Zakładów Chemicznych wynika, że "jednym z czołowych organizatorów walczących o tę szkołę jest pracownik zakładów, robotnik Stanisław Kaim"

Dzisiaj już wiem, że Stanisław Kaim był przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Szkoły w Pustelniku. Dzięki uprzejmości wielu osób znam prawdopodobnie cały skład komitetu.

Byli to:
Jan Borkowski, Tadeusz Brudzyński, Irena Grzegorzewska, Kazimierz Hedelski, Stanisław Kaim, Franciszek Kamiński, Leonard Kosmowski, Ryszard Kowalczyk, Józef Kujawa, Władysław Lipski, Kazimierz Mianowski, Maria Mikulska, Michał Modelski, Andrzej Pawłowski, Mieczysław Poliszot, Teodozja Roguska, Stefan Roguski, Wincenty Skóra, Stefan Waleśkiewicz, Jan Zieliński, Irena Żołek.

Nazwiska podałem w kolejności alfabetycznej. Jeśli popełniłem błąd w nazwisku lub imieniu - proszę o wybaczenie. Równocześnie zwracam się z apelem do czytających ten tekst - proszę o wszelkie informacje na temat działalności komitetu, przebiegu prac, udziale innych osób w pracach społecznych przy budowie tej szkoły.

I rzecz podstawowa, którą mogą wyjaśnić tylko członkowie Społecznego Komitetu Budowy Szkoły w Pustelniku - co działo się między oddaniem szkoły do użytkowania w dniu 7 listopada 1961 roku a rozpoczęciem pracy szkoły w dniu 12 lutego 1962 roku?

Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry