Dorzuć się do puszki WOŚP

 17 stycznia 2010    02:34

avatar - LOGODo Marek przyjeżdżają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z ważnymi informacjami, dotyczącymi rozwiązań technicznych istotnego fragmentu przyszłej obwodnicy. Jako Grupa Marki 2020 wpraszamy się na to spotkanie, licząc że także Wy, Drodzy Internauci, się pojawicie na spotkaniu w Urzędzie Miasta, o którym - w przeciwieństwie do innych samorządów - dotąd było za cicho.

Na stronie marki.pl możecie znaleźć niepozorną i niewyeksponowaną informację na temat posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej. Dopiero, gdy w nią klikniecie, odnajdziecie informację o naprawdę dużym kalibrze. Głównym punktem czwartkowych obrad radnych będzie spotkanie z Bartłomiejem Ratyńskim, kierownikiem projektu "Warszawski Węzeł Drogowy" z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem spotkania jest Wschodnia Obwodnica Warszawy (WOW). Przypomnijmy - stanowi ona istotną część trasy (odcinek od węzła M1 [zwanego Marki] do węzła Drewnica), która ma uwolnić Al. Piłsudskiego od motoryzacyjnego potopu.

Z ogromnym zdziwieniem spostrzegliśmy, że ta wiadomość nie została dotąd odpowiednio nagłośniona przez urząd miasta. Ze zdziwieniem zauważyliśmy też, że z przedstawicielem GDDKiA ma się spotkać nie cała Rada Miasta, lecz jedynie komisja. Wreszcie ze zdziwieniem spostrzegliśmy, że nie ma w tej sprawie ogólnego spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami. Tymczasem 20 stycznia na debatę w sprawie WOW zaprosił mieszkańców wójt gminy Wiązowna, a na 25 stycznia burmistrz Wesołej. Na tym drugim będzie także wojewoda mazowiecki.

Sprawa jest istotna, bo Bartłomiej Ratyński ma opowiadać o kwestiach, które zwłaszcza zainteresują mieszkańców południowo-wschodniej części Marek. Chodzi o rozwiązania techniczne, jakie dziś proponuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dowiemy się o dokładnym przebiegu trasy, zabezpieczeniach antyhałasowych czy przejazdach przecinających obwodnicę. Dlatego - w imieniu Grupy Marki 2020, organizatora akcji "Tak dla Obwodnicy Marek" - wpraszamy się na komisję oraz zapraszamy Was, mieszkańców Marek, do udziału w posiedzeniu i do dyskusji z przedstawicielem GDDKiA. Jej obrady rozpoczynają się 21 stycznia o godz. 14.30 w budynku Urzędu Miasta (Al. Piłsudskiego 95). My tam na pewno będziemy! I pamiętajmy! Nic o nas bez nas!!! To jest kluczowa inwestycja dla Marek. Musimy dbać o to, aby została wykonana nie tylko szybko, ale również spełniała nasze oczekiwania!

Ze swojej strony obiecujemy, że przygotujemy spotkanie (podobne do tego, które prowadziliśmy w sierpniu 2009 r.), na którym poinformujemy o wszelkich ustaleniach w zakresie rozwiązań technicznych na omawianym odcinku.

Szczepan Ostasz, Jacek Orych, Tadeusz Markiewicz

Grupa Marki 2020

Przypominamy:

21 stycznia godz. 14.30

Urząd Miasta Marki

Al. Piłsudskiego 95

Ps. Poinformuj znajomych i sąsiadów - niech też się dowiedzą!

-

Poniżej znajdziesz informację, dlaczego spotkanie jest tak istotne i czy dotyczy również Ciebie. Obwodnica Marek: odcinek Węzeł Marki ? Węzeł Drewnica Odcinek S17 między Węzłem Marki (M1 - Węzłem Drewnica) jest kluczowym odcinkiem tzw. Obwodnicy Marek. Bez niego zasadnicza część obwodnicy od Węzła Drewnica do Radzymina nie może funkcjonować. Szczegółowy opis tego odcinka znajdziesz na stronie: http://www.obwodnicamarek.pl/informacje/trasa-s17/

-

Czego na tym etapie nie da się zmienić? - Przede wszystkim przebiegu trasy. Zasadniczo został on ustalony decyzją środowiskową, która po wielu perypetiach została uznana za ostateczną przez niezawisły sąd. - Sposobu poprowadzenia S17 przez Węzeł Marki. Przedłużenie Trasy Toruńskiej w kierunku węzła Drewnica zostanie poprowadzone wiaduktem. Nie ma możliwości na tym etapie wprowadzania zmian. Wynika to również z faktu, że budowa wiaduktu rozpocznie się wiosną tego roku, ponieważ będzie on powstawał w ramach modernizacji Trasy Toruńskiej.

-

Jeżeli wszytko jest ustalone, to dlaczego te konsultację są tak ważne? Przede wszystkim nie wszystko jest ustalone. Na etapie projektowania (którego dotyczą konsultacje) możliwe są zmiany w projekcie dotyczące przede wszystkim zabezpieczeń antyhałasowych oraz udogodnień dla mieszkańców przyległych do drogi terenów. W przypadku tego odcinka S17 arcyważne są wytyczne decyzji środowiskowej. Określiła ona, iż w bezpośrednim sąsiedztwie Marek, ustawione zostaną ekrany akustyczne o wysokości 4m, od strony osiedla Kosynierów 6m. Na nasze nieszczęście decyzja środowiskowa dla tego odcinka jest dość "wiekowa" i w związku z tym zabezpieczenia antyhałasowe przez nią wymagane nie są tak rygorystyczne jak w przypadku odcinka Węzeł Drewnica ? Radzymin. Ponieważ wymagania stawiane przez decyzję środowiskową są tzw. wymaganiami minimalnymi, w ramach projektowania i budowy można zastosować lepsze rozwiązania i o to należy powalczyć. Pamiętajmy, że będzie to droga z dwiema jezdniami po trzy pasy, a samochody będą mogły poruszać się po niej z prędkością do 110km/h.

Dlatego należy bezwzględnie zadbać o naszych sąsiadów z osiedla Kosynierów, mieszkańców Ząbkowskiej, Szpitalnej i nowo powstających osiedli w tym rejonie!!!

Dodatkowo, pamiętajmy że budowany odcinek zasadniczo staje się trudną do pokonania barierą. Dla zachowania ciągłości przewidziano wiadukt nad drogą ekspresową, łączący Ząbkowską w Markach z ulicą Szpitalną w Ząbkach. Musimy dopilnować, aby posiadał on właściwe ciągi pieszo-rowerowe - tak, aby można były wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie przemieszczać się między tymi ulicami. Co więcej, należy zastanowić się, czy nie warto wymóc na projektantach wybudowanie dodatkowego pieszo-rowerowego przejścia do Ząbek - tak, aby mieszkańcy okolic Ząbkowskiej w Markach mogli, tak jak dotychczas, korzystać ze spacerów po tamtejszym lesie.

Galeria

zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78

2006-2014 Radny Miasta Marki

od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

www.Orych.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry