Dorzuć się do puszki WOŚP

Prezentacje Plastyki Mareckiej 2009 - spotkanie autorskie

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 29 stycznia 2010    15:46

2010-01-23 autorskie prezentacje 05223 stycznia 2010 roku w Mareckim Ośrodku Kultury miało miejsce tradycyjne spotkanie autorskie uczestników IX edycji wystawy PREZENTACJE PLASTYKI MARECKIEJ. Tegoroczne "Prezentacje" zgromadziły 141 prac 39 twórców prezentując najróżniejsze style i techniki: malarstwo, tkaninę, collage, grafikę i rysunek. Jest to przegląd dokonań środowiska: artystów profesjonalnych, amatorów, studentów i uczniów szkół plastycznych, którzy związani są z Markami urodzeniem, zamieszkaniem lub pracą. Co prawda na ekspozycji brak jest fotografii, ale w najbliższym czasie planowana jest jej oddzielna wystawa.
Po raz piąty zaproszona została na spotkanie autorskie uczestników "Prezentacji" Maria Teresa Krawczyk - profesjonalny krytyk sztuki, która jest gościem honorowym na spotkaniach autorskich uczestników "Prezentacji" od 2002 roku. Witając wszystkich na spotkaniu zaznaczyła ona jak ważny jest bezpośredni kontakt ze sztuką, kiedy można osobiście dowiedzieć się, "co artysta miał na myśli", zamiast korzystając z opracowań jedynie domyślać się wpływów i inspiracji twórczych. Komentując wystawę Maria Teresa Krawczyk
bardzo doceniła, że organizowane od piętnastu lat (tj. od 1994 roku) prezentacje dzieł twórców o już uznanym dorobku i początkujących przyniosły w Markach dobre owoce. Z początkujących przed laty wyrośli dojrzali twórcy, profesjonalni i nieprofesjonalni, a poziom
artystyczny wystawy jest bardzo dobry i znowu wyższy niż w latach poprzednich. Zwróciła także uwagę na bardzo dobrą dokumentację wystawy, przygotowaną przez szefową galerii - pod pracami są umieszczone zostały noty biograficzne autorów, wystawa ma także swoją stronę internetową, a większość artystów ma założone strony www na serwerze Mareckiego Ośrodka Kultury.
Po uwagach ogólnych przyszedł czas na skoncentrowanie się na pracach poszczególnych twórców biorących udział w wydarzeniu: artystów przedstawiła Hanna Klimecka - kurator wystawy, pomysłodawca Prezentacji Plastyki Mareckiej i od 20 lat kierownik mareckiej galerii, a zaproszona krytyk sztuki skomentowała pokrótce przedstawione prace każdego z nich zauważając, że "Prezentacje" znowu zdominowało malarstwo: od hiperrealizmu, abstrakcji przez impresjonizm, realizm po techniki własne, malowane na papierze, płótnie, czy desce, choć inne prezentowane techniki - batik, rysunek czy grafika także okazały się być mocnym punktem wystawy.
W miłej atmosferze, podczas dyskusji o sztuce czas mijał bardzo szybko i aż trudno było uwierzyć, że spotkanie dobiegło końca. Zgromadzeni na nim artyści z pewnością będą ten wieczór miło wspominać - nie co dzień ma się okazję spotkać w tak szerokim artystycznym gronie, poznać się, wymienić uwagami i doświadczeniami - i co równie ważne - zasięgnąć opinii profesjonalnego krytyka sztuki, na dodatek tak bardzo mareckim twórcom życzliwego.
Następne "Prezentacje Plastyki Mareckiej" - dopiero za dwa lata, można się więc do kolejnej edycji solidnie przygotować - może także ktoś z odwiedzających wystawę w tym roku okaże się jej kolejnym uczestnikiem?

Informacje:
Kurator wystawy: Hanna Klimecka. Opieka nad organizacją wystawy: dyr. Krystyna Klimecka. Współpraca - zespół Mareckiego Ośrodka Kultury. Aranżacja wystawy: Hanna Klimecka przy współpracy Luizy Wojciechowskiekiej-Konopki. Słowo o wystawie: Anna Misiurska. Zdjęcia prac eksponowanych na wystawie oraz zdjęcia z wernisażu i spotkania autorskiego: Anna Dąbrowska-Pękocka i Luiza Wojciechowska-Konopka. Relacja z tych wydarzeń: Anna Dąbrowska-Pękocka. Zdjęcia wystawy: Marcin Skotnicki. Oprawa graficzna i folder wystawy: Hanna Klimecka.
Wernisaż wystawy odbył się 12 grudnia 2009, trwała do 30 stycznia 2010 roku. Obejrzało ją około tysiąc osób, w tym wielu uczniów mareckich szkół, także pod opieką pedagogów. Grupy zorganizowane oprowadzał przewodnik.

Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry