Niezwykły koncert - Andrey Tikhonov w Markach

Michał Męczyński ŚwietlicaChata RockDzieciak

 5 marca 2010    14:51

koncert 027Dnia 24 lutego 2010 roku byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia na mapie kulturalnej Marek. Z inicjatywy Świetlicy Środowiskowej "Chata", w siedzibie Stowarzyszenia "Rock-dzieciak", wystąpił światowej sławy, niewidomy skrzypek i pianista rosyjskiego pochodzenia Andrey Tikhonov - laureat wielu nagród przyznawanych osobom niepełnosprawnym za ich muzyczne osiągnięcia m.in.  na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Niewidomych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie. Wśród jego osiągnięć są także występy na jednej scenie, ze sławami takimi jak Montserrat Caballe czy Cecilia Bartoli, jak również udział w koncercie dla Jana Pawła II w Watykanie.

Dla sześćdziesięcioosobowej publiczności , w przeważającej liczbie mareckiej młodzieży, Andrey zaprezentował 40-minutowy set, składający się przede wszystkim z własnych kompozycji. Zadziwiające było zróżnicowanie stylistyczne wykonanych utworów. Usłyszeć można było jak minimalne są granice w muzyce nowoczesnej pomiędzy jazzem ( Highway to New York ), muzyką rockową ( Notre Damme ), folklorem ujętym w całkowicie zaskakujący sposób ( White Sea, Cherry Tree ) a muzyką klasyczną. Pomiędzy utworami artysta uraczył nas bardzo dowcipnymi zapowiedziami swoich kompozycji. Niesamowitym tego wieczoru było obcowanie nie tylko z fantastycznie wykonaną muzyką, ale przede wszystkim z człowiekiem tryskającym humorem, dystansem do samego siebie, jak i do swojej twórczości.

Kolejnym punktem programu był występ Piotra Brauna, niedowidzącego muzyka, studenta prawa oraz resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, absolwenta średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Uraczył nas dwoma utworami na skrzypce, m.in. Ave Maria w bardzo ciekawej aranżacji.

Zachwycona publiczność przyjęła artystów burzą braw, prosząc o bis. Andrey Tikhonov żartując, iż nie można przecież grać w nieskończoność, wykonał na zakończenie jeszcze jeden utwór. W podziękowaniu artystom, podopieczni Świetlicy Środowiskowej "Chata", przy akompaniamencie gitary, wykonali utwór Nasza Chata.

Po zakończonym recitalu, muzyk zgodził się udzielić wywiadu organizatorom. Oto treść tej krótkiej rozmowy :

- W jakim wieku zaczął Pan grać na instrumentach, i jak się Pan uczył będąc osoba niewidomą ?

Andrey Tikhonov : Na skrzypcach zacząłem grać w wieku lat sześciu, rok później rozpocząłem naukę gry na pianinie. Od tego momentu mija już 17 lat. Uczęszczałem do szkoły muzycznej. W nauce bardzo pomagali mi rodzice, ponieważ nie było specjalnych książek pisanych językiem Braille'a . Jako uczniowie musieliśmy czytać dużo książek i nut, więc ktoś musiał mi najpierw powiedzieć, co jest napisane, potem ja zapisywałem to Braille'm. Później uczęszczałem do średniej szkoły muzycznej.



- W Pańskiej muzyce słychać wiele różnych inspiracji, takich jak : jazz, rock, blues, country, folk a nawet heavy metal. Skąd wzięły się te inspiracje?

A. T. : W średniej szkole muzycznej uczyłem się klasyki. Będąc uczniem czwartego roku zmieniłem swój kierunek na jazz, zacząłem także słuchać muzyki jazzowej, nawet awangardowej, a także rocka. Teraz w mojej muzyce staram się mieszać właśnie te style : klasyczny z bardziej nowoczesnymi, jazzowymi i rockowymi dźwiękami.

- Jak to się stało, iż występował Pan na jednej scenie z takimi znakomitościami muzyki jak Montserrat Caballe czy Cecilia Bartoli ?

A. T. : W Moskwie, w roku 1998 powstała charytatywna fundacja pod nazwą World of Art ( Świat Sztuki ). Ich pomysłem na działalność było zaproszenie dzieci niepełnosprawnych fizycznie do wspólnych występów z gwiazdami estrady. Wystąpiłem wtedy jako członek chóru, na jednej scenie z tymi wszystkimi artystami.

- Co sprowadza Pana do Polski ?

A. T. : To już piąta wizyta w waszym kraju. Tym razem występowałem w specjalnej szkole dla niewidomych w Poznaniu, teraz jestem tu ( śmiech ).

- Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do nas, za zaprezentowanie swojej twórczości dzieciom i młodzieży. Było to niesamowite doświadczenie.

A. T. : Ja również serdecznie dziękuję.

[gallery link="file" order="DESC"]

Serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Motyczyńskiej, Pełnomocnika Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie naszej inicjatywy, oraz  dla Pana Dariusza Myszkinisa, właściciela firmy Master, za nagłośnienie koncertu.

Jolanta Augustyniak i Michał Męczyński

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry