17 stycznia 2008    11:26

Opowiadają często anegdotę o wynalazcy. Kto to jest wynalazca? Otóż to jest taki człowiek, który nie wie, że czegoś nie da się zrobić. Wszyscy wokół to wiedzą. Ale on nie wie. I on to robi. To jest właśnie wynalazca. Podobnie z odkrywcą. Wszyscy wokół wiedzą, że już nie ma, co odkryć a on nie wie. I odkrywa coś nowego.

Chyba w ten właśnie sposób się to odbyło. Państwo Lużyńscy odkryli w Markach pokłady aktywności społecznej. Wszyscy przecież wiedzieli, że w Markach marazm, ?deskami zabity świat, głuchy i niemy?.

Ale zacznijmy od początku.
Na posiedzeniu Komisji Oświaty Kultury i Sportu 12 października 2005 roku, przewodniczący tej komisji Tadeusz Lużyński poprosił o zabranie głosu radną Agatę Świstowską oraz znaną w Markach poetkę - Panią Małgorzatę Kapicę. Obie Panie przygotowały informacje na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Radna Agata Świstowska przedstawiła szczegółowe informacje na temat warunków przystąpienia do organizacji festynu.

Po dyskusji przewodniczący Tadeusz Lużyński zaproponował, aby członkowie Komisji przedstawili na kolejnym posiedzeniu kandydaturę szefa sztabu oraz opracowali szczegóły organizacji Festynu WOŚP w Markach.

Na kolejne posiedzenie komisji w dniu 26 października 2005 roku przybyła Pani Danuta Lużyńska, która wyraziła gotowość podjęcia się zorganizowania w Markach festynu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na kolejnym posiedzeniu komisji w dniu 9 listopada 2005 roku Pani Danuta Lużyńska poinformowała, że wniosek o powołanie sztabu WOŚP w Markach został złożony w siedzibie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. XIV Finał orkiestry w Markach obędzie się w Szkole Podstawowej Nr 1.

Prace nad organizacją nabierały tempa. Na posiedzeniu komisji w dniu 28 listopada Pani Danuta Lużyńska występowała już w nowej roli - Szefa Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Markach. Wraz z nią przybyła na posiedzenie córka, Agnieszka Lużyńska, także zaangażowana w organizację imprezy. Na zaproszenie komisji przybyli także dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta oraz przedstawiciel Mareckiego Towarzystwa Sportowego.

Pani Danuta Lużyńska poinformowała o przychylnym przyjęciu, z jakim spotkała się ze strony proboszczów parafii mareckich. Wyrazili oni zgodę na przeprowadzenie zbiórki pieniędzy w dniu 8 stycznia 2006 roku przy kościołach. Zgodę wyraziły również dyrekcje M1 oraz MACRO na prowadzenie kwesty na terenie tych obiektów handlowych.

Do dyrektorów placówek oświatowych oraz przedstawiciela MTS MARCOVIA 2000 zwróciła się Szefowa Sztabu o podjęcie współpracy przy organizacji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Markach. A pracy do wykonania było sporo. Należało przecież wykonać dekoracje, zorganizować wolontariuszy wraz z opiekunami, którzy będą zbierać pieniądze do puszek, zorganizować imprezy towarzyszące w dniu finału orkiestry.

Wszyscy obecni dyrektorzy placówek oświatowych z terenu miasta a także przedstawiciel Marcovii, zadeklarowali chęć włączenia się do organizacji finału WOŚP.

Dyrektor Szkoły podstawowej Nr 4, Pani Magdalena Osińska zaproponowała włączenie do programu imprezy występów artystycznych zespołów tanecznych i zespołów muzycznych, działających przy szkołach.

Pani Anna Jusińska - Dyrektor Szkoły podstawowej Nr 1, w której miał się odbyć finał orkiestry, zaproponowała, że zbierze wszelkie informacje z pozostałych placówek oświatowych na temat występów artystycznych z udziałem uczniów, które mogą wypełnić program imprezy. Poinformowała jednocześnie, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, zamierza zorganizować lodowisko przy SP 1, oraz zapewniła o podjęciu działań w celu przystosowania pomieszczeń w budynku szkoły do przeprowadzenie festynu WOŚP.

Od pomysłu do realizacji minęło 3 miesiące. Trzy miesiące wytężonej pracy. Efektem był pierwszy w historii naszego miasta Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Portal Społeczności Marek od początku kibicował orkiestrze. Oto relacja z pierwszego mareckiego finału orkiestry.
Podsumowanie XIV Finału WOŚP

Ten tekst niech będzie skromnym wyrazem mojego uznania dla rodziny Państwa Lużyńskich.

Krystyna Siennicka

Źródła: Protokoły z posiedzeń Komisji Oświaty Kultury i Sportu.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry