Mareckie batiki na wystawie w Wołominie - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 11 marca 2010    15:25

2010-03-06 batik wolomin 054W sobotę, 6 marca 2010 w wołomińskiej "Galerii przy Fabryczce" miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej "Batikowe Euforie", będącej prezentacją prac wykonanych pod kierunkiem artysty plastyka Iriny Zawało - instruktora batiku w pracowni plastycznej Mareckiego Ośrodka Kultury. W wystawie, przy której organizacji pomagał Marecki Ośrodek Kultury wzięło udział 9 uczestniczek: Bożena Bartman, Elżbieta Buszkowska, Jadwiga Hoffman, Elżbieta Księżyk, Marta Nastaziak, Krystyna Reszeć, Małgorzata Wiśniewska, Monika Załęska oraz sama prowadząca pracownię w MOK w Markach  - Irina Zawało. Każda z prezentujących swe prace pań - poza instruktorką - stawiała swoje pierwsze batikowe kroki właśnie w Mareckim Ośrodku Kultury, a przedstawiane na wystawie prace (w sumie aż 75)  zostały wykonane pod kierunkiem instruktora na zajęciach lub już samodzielnie w pracowniach domowych - według własnych projektów lub obrazów wybitnych artystów.

Podczas uroczystego wieczoru, Dyrektor Galerii, Jolanta Boguszewska, przedstawiła zebranym gościom wszystkie artystki i wyraziła nadzieję, że tak przyjemnie rozpoczęta współpraca z Mareckim Ośrodkiem Kultury przyniesie w przyszłości wiele interesujących wspólnych inicjatyw. Obecna na wernisażu Dyrektor MOK w Markach, Krystyna Klimecka, podziękowała za udaną współpracę wyraziła swoją radość z tak prężnie działającej w jej Ośrodku grupy artystek. Chwilę później Irina Zawało zapoznała obecnych na wernisażu z historią batiku i zdradziła szczegóły powstawania prac w tej technice: batiki stosowano od najdawniejszych czasów na Jawie - w Afryce i Azji rozpowszechniły się od VIII wieku, zaś do Europy batik dotarł dzięki angielskim i holenderskim importom kolonialnym. Jest to technika polegającą na powlekaniu roztopionym woskiem miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia w zamierzony przez wykonawcę sposób, a następnie zanurzanie tkaniny w kąpieli barwiącej. Miejsca powleczone woskiem nie przyjmują barwnika, wskutek czego powstają wzory z kombinacji miejsc zabarwionych i niezabarwionych, bowiem cały proces można wielokrotnie powtarzać.
Jak mozolną, wymagającą cierpliwości i dokładności techniką jest batik - a z drugiej strony potrafiącą niejednokrotnie zaskoczyć twórcę - opowiadała zebranym Bożena Bartman, jedna z uczestniczek wystawy. Jak podkreśliła - ze względu na wysokie techniczne wymagania, a zarazem dosyć trudny do utrzymania warsztat pracy - jest to dziedzina sztuki zdominowana głownie przez kobiety, które potrafią odnaleźć w batikowaniu wielką przyjemność i oderwanie od codziennych zajęć.
Po części oficjalnej wernisażu przyszedł czas na indywidualne podziwianie prac oraz rozmowy z artystkami, które chętnie dzieliły się swoimi inspiracjami i wyjaśniały techniczne zawiłości tej sztuki plastycznej. "Batikowe Euforie" można oglądać w wołomińskiej "Galerii przy Fabryczce" przy ul. Orwida 22 do 5 kwietnia 2010 - serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!

Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry