Otwarte Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w warcabach aktywnych 64-polowych, Marki 30.11.2002

Rafał Redeł UKSStruga

30 listopada 2002    23:48

30 listopada 2002 r. w tradycyjne "Andrzejki" w Zespole Szkół Nr 2 w Markach odbyła się kolejna, wspaniała impreza warcabowa. Tym razem Uczniowski Klub Sportowy "Struga" zorganizował Otwarte Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w warcabach aktywnych 64-polowych.

Na zawody zjechali warcabiści z różnych stron naszego województwa: z Mińska Mazowieckiego, Mławy, Niewiadowa, Wołomina, Błonia. Byli też tacy, którzy przebyli znacznie dłuższą drogę, przybywając na turniej z Fromborka czy Białej Podlaskiej (to dopiero zapaleńcy!).

W dwóch kategoriach wiekowych - do lat 16 i powyżej - przystąpiło ogółem do gry 76 zawodników (54 wśród grupy młodszej i 22 zawodników dorosłych, kilku z kategoriami arcymistrza i mistrza). Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem 15 min. na zawodnika (warcaby aktywne!).

Wyniki zawodów szczególnie zadowoliły organizatorów, bowiem mieszkańcy Marek triumfowali w obu kategoriach wiekowych. Po zaciętej walce wśród dorosłych (a faworytów było kilku i wszystko mogło się zdarzyć), zwycięzcą został solenizant Andrzej Słapiński (od trzech miesięcy mieszkaniec Marek), drugie miejsce zajął Bogusław Szelest z Białej Podlaskiej, trzeci był wielokrotny mistrz Polski sprzed kilku lat Jerzy Konwerski reprezentujący klub "Olymp Błonie". Czwarte miejsce wywalczył świetnie zapowiadający się 18-letni zawodnik z Fromborka Michał Janicki. Od kilku miesięcy jest on członkiem naszego UKSu (w sierpniowych Mistrzostwach Polski pomógł naszej drużynie wywalczyć III miejsce). Dopiero na piątym miejscu uplasował się aktualny mistrz Polski Marcin Grzesiak z Warszawy, wyprzedzając kolejnych mieszkańców stolicy: Zdzisława Łazowskiego, Witolda Kluja, Mirosława Kobylińskiego, Jacka Panka. Nasza zawodniczka Edyta Suchecka - aktualna mistrzyni Polski juniorek - zajęła X miejsce, wyprzedzając wielu utytułowanych, starszych wiekiem i doświadczeniem warcabistów.

W kategorii do lat 16 nie miał sobie równych zawodnik naszego UKS'u Paweł Suchecki, zajmując pewnie I miejsce. Druga była Kinga Pętlicka z Michalinowa k/Mławy, trzeci Damian Rosiński z Mińska Mazowieckiego. Wśród najmłodszych warcabistów należy podkreślić wspaniałą pozycję (32 miejsce) sześciolatka z naszego klubu - Michała Wójcika, który pokonał wielu starszych zawodników i zasługuje na wielkie brawa. Nieco słabiej wypadł nasz drugi sześciolatek Karol Metelski, ale to dopiero początki kariery.

UKS "Struga" i jego nowy prezes Dariusz Rydzewski mogą być dumni - zarówno z organizacji imprezy i jej rangi (zjechała potęga warcabowa naszego województwa), jak i z wyników zawodów. Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński z radością wręczył puchary i nagrody, tym bardziej, że te najcenniejsze zostały zdobyte przez mieszkańców Marek.

Kolejną imprezą organizowaną przez UKS "Struga" będzie Grand Prix Powiatu Wołomińskiego w szachach. Pierwszy turniej - o Puchar Burmistrza Miasta Marki odbędzie się tradycyjnie w Zespole Szkół Nr 2 w Markach już 14 grudnia o godz. 15.00. Zapraszamy!