O Chopinie inaczej...

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 23 kwietnia 2010    13:05

fryderyk_chopinTematem kolejnego, trzeciego już, kwietniowego (20.04.2010) spotkania naszych czytelników z Markiem Zagańczykiem - eseistą, publicystą, sekretarzem redakcji Zeszytów Literackich, wykładowcą  warszawskiej Akademii Teatralnej - był Fryderyk Chopin. Rok 2010 został ogłoszony rokiem chopinowskim w związku z dwusetną rocznicą urodzin kompozytora. Nasz gość i tym razem - poprzednio przybliżył nam postacie Herberta i Słowackiego - mówił o Chopinie inaczej. Kreślił portret  sztandarowej postaci polskiej kultury słowami literatów i muzyków. Zachęcał do poszukiwań literackich wyznaczając jednocześnie szlak tychże mówiąc o Ryszardzie Przybylskim i jego "Cieniu jaskółki", listach Chopina i śladach jego obecności w twórczości wybitnych twórców polskiej i nie tylko polskiej literatury. Wykłady Marka Zagańczyka nie mają nic wspólnego ze szkolnym pojmowaniem postaci: urodził się.. napisał... skomponował... znaczył... Wyłania się z nich obraz ludzi niezwykłych, utalentowanych, uwikłanych w skomplikowane  realia epoki, w której żyli i tworzyli, ale również ludzi z krwi i kości - z ich sympatiami i antypatiami, wadami i zaletami. Kontakt z ich twórczością - PO TAKIM SPOTKANIU - jest zupełnie odmienny - myślę, że pełniejszy, dojrzalszy, wolny od szkolno - lekturowych uprzedzeń.

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry