"Emocje" - prezentacja wystawy malarstwa w Galerii MOK

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 4 maja 2010    15:14

2010-04-24 emocje wystawa 013W sobotę, 24 kwietnia 2010 roku w galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyła się prezentacja wystawy malarstwa pt. "Emocje" Wandy Badowskiej-Twarowskiej i Aliny Dorady-Krawczyk.
Artystki te łączy wieloletnia znajomość i wspólne studia w pracowni profesora Rudzińskiego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1977 rok). Pani Alina ukończyła także Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego i jest cenionym pedagogiem artystycznym. Obie artystki pięknie wypowiadają się w technice malarskiej, a dla pani Wandy również istotnymi formami wypowiedzi są grafika warsztatowa, komputerowa i rysunek. Każda z pań ma na koncie ponad 35 wystaw indywidualnych i blisko 80 zbiorowych, krajowych i zagranicznych.

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka witając malarki, zaproszonych gości, a także znakomitą harfistkę Annę Piechurę-Gabryś, której występ uświetnił sobotnią uroczystość. Po subtelnym i poruszającym koncercie dedykowanym autorkom prezentowanych prac, podczas którego artystka z wirtuozerią wykonywała kompozycje taneczne z różnych epok, komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka przybliżyła zebranym postaci Wandy Badowskiej-Twarowskiej i Aliny Dorady-Krawczyk.

Wanda Badowska-Twarowska od kilku lat maluje głównie balet. Jest zafascynowana jego lekkością, ulotnością i nastrojem. Interesuje ją szczególnie ruch. Ułożenie dłoni, stóp, gesty, pozycje. Inspiracją do poszczególnych cykli obrazów są zazwyczaj spektakle oglądane w Operze Narodowej w Warszawie i w Operze Śląskiej w Bytomiu. Artystka szkicuje na gorąco, a potem po przetworzeniu w swojej wyobraźni przelewa taniec na płótno. Technikę dobiera w zależności od efektu jaki ma zamiar osiągnąć.
Alina Dorada-Krawczyk należy do współczesnego nurtu abstrakcjonizmu ekspresyjnego: color field painting, co wiąże się z indywidualnym przekazem emocji i ulotnych zdarzeń. Tematem twórczym artystki jest "dusza świata" i wszystko co ją w tym świecie porusza. W niektórych obrazach echa rzeczywistości są wyraźne, w innych mniej, ale każdy z nich ma swój rytm, melodię i nastrój.

Wreszcie obydwie sale galerii wypełnił miły gwar - przyszedł czas sympatycznych rozmów z artystkami i zawiązywania nowych znajomości. W przemiłej atmosferze, przy poczęstunku przygotowanym przez pracowników ośrodka oraz lampce wina artystyczny wieczór mijał szybko. Żal, że musiał się skończyć...
Warto dodać słowo o aranżacji, która podkreśla piękno i subtelność prac. Komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka starała się nadać odrębny klimat każdej z sal, aby widzowie mogli dać się porwać emocjom; pomysł ten zyskał aprobatę autorek prac.

Wystawa czynna: sala 1 - poniedziałek - piątek w godz. 12.00 - 19.00; sala 2 - poniedziałki i środy w godz. 10.00 - 14.00, wtorki godz. 12.00-16.30 i piątki godz. 12.00 - 19.00.
Grupy zorganizowane oprowadza przewodnik po wcześniejszym ustaleniu terminu. Zapraszamy!

Luiza Wojciechowska-Konopka
MOK w Markach

[gallery]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry