Jubileuszowy XV Powiatowy Konkurs Sprawności Ortograficznej "Dyktando 2010"

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 5 maja 2010    11:55

Powiatowy Konkurs Sprawności Ortograficznej organizowany dla młodzieży uczęszczającej do I klas szkół gimnazjalnych w powiecie wołomińskim, jest nie tylko okazją do sprawdzenia wiedzy w zakresie poprawności językowej, ale także zachętą do poznawania zasad polskiej ortografii i doskonalenia umiejętności sprawnego pisania. Konkurs ten jest autorskim programem Mareckiego Ośrodka Kultury realizowanym od 1996 roku dla uczniów siódmych klas szkół podstawowych, a następnie pierwszych klas szkół gimnazjalnych - początkowo jedynie w Markach, a następnie w całym powiecie wołomińskim jako wspólny projekt Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego. Powiatowy Konkurs Sprawności Ortograficznej jest objęty patronatem starostwa powiatu wołomińskiego oraz burmistrzów miast i gmin biorących w nim udział.

Od pierwszej do siódmej edycji patronował naszemu konkursowi znakomity językoznawca redaktor Andrzej IBIS-Wróblewski - popularyzator kultury języka, autor felietonów i książek na temat poprawności językowej. Był autorem wszystkich tekstów dyktand, zawsze gościł w Mareckim Ośrodku Kultury na uroczystych zakończeniach. Po wręczeniu nagród i dyplomów laureatom, wygłaszał interesujące pogadanki na temat poprawności językowej i wielu cech charakterystycznych dla polszczyzny, mówił o ogromnej potrzebie zwiększenia dbałości o nią. Siódma edycja Dyktanda Ibisa odbyła się już bez jego Autora, ale została poświęcona pamięci tego niezwykłego człowieka a zarazem wielkiego przyjaciela Mareckiego Ośrodka Kultury i inicjatywy Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

W tym roku Konkurs, który na dobre już zagościł w kalendarzu imprez powiatowych, obchodzi swoje 15 lecie. Dzięki staraniom Mareckiego Ośrodka Kultury Jubileuszowa Edycja "Dyktanda" została objęta honorowym patronatem przez prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcę, polonistę a zarazem specjalistę w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Jest on zarazem znakomitym wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej jak i znanym i cenionym autorem bardzo licznych publikacji z zakresu językoznawstwa oraz wiceprzewodniczącym Rady Języka Polskiego.

18 maja 2010 w progach MOK w Markach zgromadzą się finaliści konkursu z całego powiatu wołomińskiego, aby punktualnie o godzinie 11.00 rozpocząć pisanie dyktanda finałowego. Autorem tego tekstu jest prof. Jerzy Bralczyk, z którym uczestnicy i organizatorzy konkursu spotkają się na imprezie finałowej, podsumowującej tegoroczne "Dyktando" w dniu 28 maja 2010. Podczas tej uroczystości odbędzie się także ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz pamiątkowych dyplomów dla uczestników konkursu i ich pedagogów.
Anna Dąbrowska - Pękocka
MOK w Markach

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry