III Grand Prix Powiatu Wołomińskiego w szachach - podsumowanie, 31.05.2003r. Zielonka

Rafał Redeł UKSStruga

 31 maja 2003    23:41

W upalną sobotę 31.05.2003r. w zielonkowskim Ośrodku Kultury rozegrano ostatni- czwarty turniej z cyklu III Grand Prix Powiatu Wołomińskiego w szachach o Puchar Starosty Powiatu. W sobotnich zawodach szachiści walczyli o puchary i nagrody Burmistrza Miasta Zielonka, zaś ci najlepsi i najbardziej wytrwali czekali do końca na ogłoszenie ogólnej punktacji całego GP.

Wyniki turnieju w Zielonce nie były zaskoczeniem dla tych, którzy śledzili przebieg zawodów w Markach, Radzyminie i Kobyłce (w tych miastach odbyły się poprzednie turnieje GP ). Wygrali faworyci w obu kategoriach wiekowych. Wśród starszych zwyciężył niepokonany Marcin Śliwiński z Wołomina, przed zawodnikiem z Zielonki: Marcinem Piotrowiczem i Witoldem Rogulskim. W kategorii do lat 16 I miejsce zdobył bez trudu Piotr Piasecki z Wołomina, drugi był Miłosz Sieradzki z Marek, Trzeci Piotr Biskupski z Kobyłki.

W ostatecznej klasyfikacji całego GP czołowe miejsca przypadły następującym zawodnikom:

Kategoria powyżej lat 16
1 Marcin Śliwiński Wołomin
2 Mateusz Staroszczyk Wołomin
3 Witold Rogulski Zielonka
4 Marcin Piotrowicz Zielonka
5 Monika Rogulska Zielonka

Kategoria do lat 16
1 Piotr Piasecki Wołomin
2 Miłosz Sieradzki Marki
3 Piotr Biskupski Kobyłka
4 Kamil Różycki Marki
5 Przemysław Chruściel Wołomin

Organizatorzy z zadowoleniem zauważają, że szachowe Grand Prix z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. W tegorocznych turniejach wzięło udział ogółem 79 zawodników! A wśród dorosłych kilkunastu szachistów to zawodnicy z kategoriami sportowymi. Zarówno więc poziom jak i zasięg zawodów systematycznie wzrasta.

Szachy to gra dla każdego: dla dzieci i starszych, dla studentów i emerytów, dla maturzystek i pierwszoklasistów. Najmłodszym zawodnikiem był 7-letni Damian Krasiewicz z Marek, a najstarszym pan Mieczysław Stępniak . Najlepszą kobietą w zawodach (5 miejsce w ogólnej klasyfikacji) była tegoroczna maturzystka Monika Rogulska, której żadne egzaminy nie mogły stanąć na przeszkodzie, gdy zbliżała się szachowa sobota. A ponieważ nic tak nie ćwiczy umysłu jak gry logiczne, jesteśmy spokojni o dalszą karierę Moniki.

Niemałą zasługę w podnoszeniu umiejętności szachowych ma klub szachowy z Zielonki, który skupia najlepszych zawodników z okolicy. Drugi prężny ośrodek to Wołomin, gdzie ćwiczą zwłaszcza młodzi zawodnicy, dla których niedoścignionym mistrzem jest ich trener Marcin Śliwiński. Ale szachy mają swych amatorów także (z dobrymi osiągnięciami) w Kobyłce, Radzyminie i w Markach - gdzie w kole UKS"Struga" zrodził się przed laty pomysł powiatowych turniejów.

Organizatorzy dziękują władzom powiatu, a także władzom Marek, Radzymina, Kobyłki i Zielonki za możliwość przeprowadzenia zawodów, za pomoc w ich organizacji i za sponsorowanie nagród. Oby stało się zadość pragnieniom zawodników i obyśmy mogli spotkać się po wakacjach na kolejnych powiatowych zawodach szachowych.

Elżbieta Suchecka

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry