Historia Szkoły Podstawowej w Strudze

Rafał Redeł SP5

 1 stycznia 2002    11:40

Szkoła Podstawowa nr 5 w Markach powstała w 1921 roku z siedzibą w Czarnej Strudze. Na pieczęci urzędowej widniał napis: "Publiczna Szkoła w Czarnej Strudze". Początkowo była to szkoła jednoklasowa, kierowana przez Panią Janinę Ciszewską. Nauka odbywała się w dwóch izbach, była rownież mała kancelaria. Potem zaczeła się wędrówka po Strudze. W 1929 roku kierownikiem placówki został nauczyciel przedmiotów humanistycznych - Pan Bolesław Jasiński. W latach 1937/38 szkołę przeniesiono do budynku przy ulicy Ogrodowej 1. Placówka miała 6 dużych sal lekcyjnych. W tym czasie liczba dzieci doszła do 400.
Od 1945 roku naukę kontynuowano na terenie Zakładu Wychowawczego w dwóch salach i trzecia sala w mieszkaniu prywatnym. W roku szkolnym 1945/46 ciężar zorganizowania pracy szkoły spadł na barki Pana Augustyna Poszepczyńskiego.
Powojenne dzieje szkoły to najwymowniejszy przykład zbiorowej odpowiedzialności, ofiarności, pracy Komitetu Rodzicielskiego. Mieszkańcy z ogromnym zaangażowaniem pomagali w wyposażeniu sal w Zakładzie.
W roku szkolnym 1946/47 naukę rozpoczęło 240 uczniów. Kierownik szkoły Augustyn Poszepczyński sfinalizował pomyślnie staranie o zakupienie budynku poszkolnego przy ulicy Ogrodowej 2 z przeznaczeniem dla szkoły. Po 27 latach tułaczego życia szkoła nareszcie miała swoją siedzibę. Należy podkreślić ogromną ofiarność społeczeństwa.

Rok szkolny 1947/48 rozpoczęto w nowym i własnym budynku, w którym zostały urządzone cztery sale lekcyjne, pokój nauczycielski, szatnia i mieszkanie dla wożnego oraz postawiono nowe toalety na zewnątrz. Klasy ogrzewano piecami węglowymi, nie było sanitariów na terenie budynku, ale radość i tak była ogromna. Członkowie Komitetu już myśleli o wyremontowaniu piątej sali lekcyjnej, a jako zadanie ambitne i honorowe postanowili doprowadzić do szkoły światło elektryczne.

Po reorganizacji gminy Marki szkoła znalazła się w gminie Pustelnik z powiatem w Wołominie.
W roku 1957 kierownik wybrał się na roczny urlop i jego obowiązki Wydział Oświaty w Wołominie powerzył kol. Marii Bieńkowskiej. Zaczęły działalność nowe organizacje: SKO, PCK, Koło krajoznawczo-turystyczne. Krótko kierował szkołą Pan Józef Orłowski.
1 września 1958 roku Inspektor Oświaty w Wołominie mianował Pana Tadeusza Wojciechowskiego kierownikiem szkoły. Nauka rozpoczęła się w 10 oddziałach. Kierownik Szkoły objął takie samo stanowisko w szkole w Pustelniku, następnie awansował na podinspektora. Jego miejsce zają Pan Józef Jędrzejczyk.

W 1972 roku kierownik Józef Jędrzejczak odszedł na emeryturę. Funkcję dyrektora powierzono Pani Marii Bieńkowskiej. Budynek szkoły zagrażał bezpieczeństwu. Nastąpiły wyrażne wygięcia w suficie. Wyłączono górną i dolną salę. Komisje stwierdziły, że budynek musi być pilnie remontowany. Przewodniczący Prezydium Pan Michał Longosz zatwierdził przeprowadzenie generalnego remontu. Nie było funduszy na budowę szkoły i należało ratować budynek. Już w styczniu tego samego 1974 roku szkoła zaczęła naukę w wyremontowanym budynku.
Stanowisko dyrektora objęła kol. Alicja Malinowska. Pod jej patronem i przy dużym zaangażowaniu zawiązała się grupa bardzo aktywnych rodziców, przyjaciół szkoły. Z grupy tej wyłonił się Komitet Rozbudowy Szkoły. Dyrektor Alicja Malinowska zrezygnowała z pełnienia funkcji z powodów zdrowotnych.
W 1986 roku funkcję dyrektora powierzono kol. Elżbiecie Kwiatkowskiej, która kontynuowała rozpoczęte dzieło rozbudowy. W tym czasie Urząd Miasta Marki wydał wskazania lokalizacyjne dla potrzeb planowanej inwestycji. Szkoła miała być nowoczesna, funkcjonalna, pięknie rozwiązana archtektonicznie. Zaplanowano klasy, pracownie, kompleks sportowy z dużą salą gimnastyczną i kompleks żywienia z kuchnią i stołówką. 1 wrzesnia 1993 roku rozpoczęły naukę w nowym budynku dzieci z klas 0-III. Cały czas trwało wyposażanie szkoły ze środków centralnych. W następnym roku uczniowie wszystkich klas przeszli do nowego budynku.
W roku szkolnym 1995/96 oddano salę gimnastyczną.

15 czerwca 1996 roku Burmistrz Miasta Marki Pan Janusz Werczyński dokonał uroczystego otwarcia szkoły. Uczniowie otrzymywali nagrody za osiągnięcia sportowe, wygrywali w konkursach. Osiągano wspaniałe wyniki w rozgrywkach warcabowych i szachowych. Na terenie placówki odbyły się Mistrzostwa Polski w rozgrywkach szachowych. Coroczne festyny skupiały wokół szkoły społeczność szkolną i mieszkańców.

W 1999 roku wprowadzono reformę oświaty zmienił się diametralnie system kształcenia. Szkoła Podstawowa obejmuje nauczanie zintegrowane w klasach I-III, a następnie blokowe w klasach IV-VI. Na terenie placówki powstał Zespół Szkół nr 2 w Markach, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa nr 5 i Gimnazjum nr 2.

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry