13 lutego 2008    00:00

mcj0237261.jpgCzyż może być pechowe coś co jest jedyne? Taka właśnie jest 13-ka. Piękna liczba.
Proponuję małe obliczenia. Akurat 13-go na niektórych ulicach prądu nie będzie, to można spokojnie policzyć.

Otóż tak ? bierzemy liczbę naturalną 119 i podnosimy ją do kwadratu. Można na papierze, można "w rozumie". W rozumie lepiej, jako że "ćwiczenie czyni mistrzem" a szare komórki lubią jak je się "bierze do galopu". Wynik zapamiętujemy.

Bierzemy kolejną liczbę naturalną, czyli 120 i podnosimy ją tym razem do drugiej potęgi. Tak dla odmiany. Żeby się nie znudzić podnoszeniem do kwadratu. Teraz dodajemy do siebie otrzymane wyniki. I dalej to już dziecinnie łatwe obliczenie. Wyciągamy pierwiastek czwartego stopnia z otrzymanej liczby. I co otrzymujemy? Właśnie liczbę 13.

A jako że 13 jest jedyną liczbą naturalną będącą pierwiastkiem czwartego stopnia z sumy kwadratów dwóch kolejnych liczb naturalnych (119 i 120), to nie może być pechowa i już. Co należało udowodnić.

W.Karpiński

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry