Honorowi Dawcy Krwi mogą skorzystać z ulgi podatkowej przy wypełnaniu zeznania rocznego

Jacek Orych

 11 lutego 2008    21:04

Ze względu na to, że w zeszłorocznych akcjach poboru krwi brało udział dość sporo liczba naszych mieszkańców przekazuje informacje za Europejską Fundacją Honorowego Dawcy Krwi.

Oczywiście do ewentualnego wykorzystania.


Honorowi Dawcy Krwi mogą skorzystać z ulgi podatkowej przy wypełnieniu zeznania rocznego


Od tego roku obowiązuje nowa ulga podatkowa. Od dochodu możemy odliczyć? honorowo oddaną krew, lecz jak to zrobić? Honorowi dawcy krwi mogą zyskać ulgę finansową 130 zł odliczenia za bezcenny litr.

Koszty, związane z oddaniem krwi, mogą odliczać od podatku honorowi krwiodawcy. Oddający krew może sobie odliczyć od podatku 130 zł za litr oddanej krwi, maksymalnie - 780 zł rocznie.

Według rozporządzenia Ministra Zdrowia za litr oddanej krwi możemy odliczyć 130 złotych. Maksymalnie więc panowie będą mogli odliczyć od dochodu 351 zł. (możliwość 6 donacji rocznie), a panie 270 złotych (możliwość 4 donacji rocznie). Fiskus przychylnie patrzy też na osocze. A tego w punktach krwiodawstwa możemy oddać rocznie aż 15 litrów (możliwość donacji co 2 tyg.). Litr wyceniono na 170 złotych. Odliczenie z tego tytułu wyniosłoby więc nawet ponad 2,5 tysiąca złotych!

W stacji krwiodawstwa należy pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi i osocza oraz oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny. Potem obliczamy kwotę ulgi według stawek ustalonych przez Ministra Zdrowia, następnie odpisujemy ją od dochodu za 2007 rok (zeznanie piszemy w 2008 roku). Zaświadczeń nie trzeba dołączać do PIT. Trzeba je jednak trzymać w domu przez pięć lat i czekamy na zwrot pieniędzy. Ważne, odliczenie nie może przekroczyć sześciu procent dochodu!

Obecnie w Polsce oddawanie krwi jest honorowe, krwiodawca za oddanie 450 ml tego bezcennego leku dostaje tylko czekoladę, kawę lub herbatę. Przed laty dawcy mogli liczyć na darmowe leki czy właśnie odpisy od podatku.

Pojawiły się sugestie, że dzięki przyznaniu ulg, honorowe krwiodawstwo zatraciłoby swój honorowy charakter. Jednak, aby zachęcić dawców - trzeba ich jakoś dowartościować, a krwiodawca przecież wcale nie musi skorzystać z ulgi. Nikt nie dostanie jednak gotówki do ręki, więc z ulgi będą mogli skorzystać tylko ci, którzy są zatrudnieni. Na całym świecie niewiele jest państw, gdzie krwiodawstwo jest honorowe w 100 proc. Dawcy krwi w Czechach mogą odliczyć sobie rocznie od podatku 70 euro, na Litwie ci, którzy oddali krew 40 razy, dostają państwową emeryturę, a w Austrii dostają do ręki gotówkę i to niemałą - aż 25 euro za standardowe 450 ml krwi, a dawcy płytek krwi - aż 50 euro.

Przywrócenie ulgi podatkowej dla Honorowych Dawców Krwi stało się faktem dzięki lobbingowi, prowadzonemu przez użytkowników internetowego forum krewniacy.pl Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi.

Od 15 lutego 2006 r. użytkownicy forum prowadzili systematyczny mailing do posłów, senatorów, ministerstw zdrowia i finansów oraz Kancelarii Prezydenta, od których domagali się podjęcia stosownych kroków legislacyjnych, informując ponadto o sytuacji polskiego krwiodawstwa. To po ich mailach odnaleziono projekt senacki z ubiegłej kadencji, który następnie skierowano jako poselski.

?Ta akcja pokazuje, że skorzystanie z powszechnie dostępnych metod wywierania wpływu daje efekt. Trzeba tylko konsekwentnie upominać się o swoje, przypominać, tłumaczyć. To wykorzystywanie mechanizmów społeczeństwa obywatelskiego? - mówi prezes EFHDK Marcin Velinov.

Podkreślić należy, że w przywrócenie możliwości odliczania wartości honorowo oddanej krwi od dochodu zaangażowali się parlamentarzyści wszystkich ugrupowań, w tym zasiadający w ławach poselskich i senatorskich honorowi dawcy krwi.

?Odliczanie nie jest przywilejem. To raczej powrót do równoprawnego traktowania honorowych dawców krwi i innych darczyńców? - dodaje Marcin Velinov.

Możliwość odliczenia podatkowego honorowi dawcy krwi mieli przed 2004 rokiem. Zniknęła ona po uchwaleniu ustawy o działalności pożytku publicznego i jednoczesnej nowelizacji ustawy o PIT. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie są bowiem organizacjami pożytku publicznego.

Kwoty do odliczenia:

130 zł - za 1 litr pobranej krwi,

170 zł - za 1 litr pobranego osocza,

1 zł -za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych

200 zł -za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku uodpornienia,

280 zł -za 1 litr osocza pobranego od dawców poddanych zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom,

Za zabieg uodpornienia dawców:

20 zł - pierwszy

10 zł - każdy kolejny

1 zł - za 1 milimetr krwi pobranej do uodpornienia,

130 zł - za cały zabieg pobrania składników krwi metodą aferezy

Galeria

zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78

2006-2014 Radny Miasta Marki

od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

www.Orych.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry