Bursztynowy szlak w Markach

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 21 lutego 2008    17:58

szb3-v.jpgSłucham sobie spokojnie nagrania z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu z dnia 13 lutego, kawę popijam. Komisja ciekawa, owszem. Mimo tego, że nikt się z nikim nie kłóci. Tematy też interesujące. Aż tu jak grom z jasnego nieba padają słowa naszego mareckiego szefa od promocji miasta - Marki będą na Bursztynowym Szlaku. Więc kawa w kąt, Google do roboty. Zgadza się. Jest odnoga szlaku przez Zielonkę.

Jest to fragment przedsięwzięcia olbrzymiej skali. Program Szlak Bursztynowy należy do środkowoeuropejskiej sieci zielonych szlaków pn. ?Central European Greenways? tworzonej przez konsorcjum ?Environmental Partnership for Central Europe (EPCE) w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii.

Greenways to Zielone Szlaki dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Tworzone są wzdłuż ?zielonych korytarzy? - rzek, tradycyjnych, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych, itp.

Łączą nie tylko regiony, atrakcje turystyczne. Wyzwalają też lokalne inicjatywy. Stwarzają szansę na partnerską współpracę społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji rządowych i przedsiębiorców.

Bursztynowy Szlak Greenways - jest to szlak międzynarodowy. Wspólny projekt Polski, Słowacji i Węgier. Prowadzi przez te trzy państwa śladami starożytnego szlaku, którym transportowano bursztyn znad Morza Bałtyckiego nad Adriatyk.

Celem programu jest stworzenie europejskiej trasy dziedzictwa opartej o międzynarodowy szlak rowerowy. Regionalne pętle turystyczne eksponują unikalne wartości zakątków Bursztynowego Szlaku, ich przyrodę, tradycje, lokalną kuchnię, rzemiosło, sztukę, imprezy i jarmarki.

Lokalne inicjatywy ?bursztynowe? realizowane są przez pełnych pasji i kreatywności ludzi. I takich partnerów musi znaleźć w Markach Pan Piotr Matusiak. Aby stworzyć Marecką Pętlę Bursztynowego Szlaku. Trzymam kciuki za powodzenie zamierzeń.

szb3-v.jpg

Mapka przedstawia przebieg szlaku w Polsce.
Źródło:
http://www.greenways.pl/index.php?content&id=27?=pl

Pieszo przez bursztynowy szlak
Mirosława Stroińska jako pierwsza Polka, a także Europejka, przemierzyła pieszo 1020-kilometrowy odcinek dawnego szlaku bursztynowego z czeskiej Pragi na Wybrzeże Bałtyckie. Trasa została wytyczona na podstawie publikacji naukowej.

ms_01.jpg

Źródło: http://www.polskabizuteria.pl/?pg=ar/ar_1202

Tym, których zainteresuje ten temat, polecam Google. Wystarczy wpisać Bursztynowy+szlak i godzinami zaczytywać się w informacjach na jego temat.

Krystyna Siennicka

Galeria

fot. 1
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry