2008-02-13 Z Komisji Oświaty Kultury i Sportu

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 21 lutego 2008    19:07

Komisja obradowała 13 lutego. Mimo że to było 13, to nic pechowego się nie stało. Zaproszeni do ?spowiedzi? pracownicy urzędu byli przygotowani. Mieli przed sobą materiały, co można wyczuć ?na słuch?. Jeśli jeszcze zostaną one opublikowane wraz z protokołem komisji, jako załączniki, to szczęście moje nie będzie miało granic.


W komisji uczestniczyli zaproszeni pracownicy Urzędu Miasta: Krzysztof Wnuk ? zastępca Burmistrza, Ewa Motyczyńska ? Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Piotr Matusiak ? Naczelnik Wydziału Przygotowania i Wdrażania Programów Unijnych oraz Promocji Miasta oraz Andrzej Motyka ? Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Markach.

Zaraz na wstępie, po powitaniu zaproszonych gości, przewodniczący komisji zaapelował do obecnego pana Matusiaka, aby zwrócił uwagę na nazewnictwo. W Biuletynie Informacji Publicznej i na stronach mareckich figuruje jeszcze Wydział Oświaty. A powstał przecież Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Markach.

Otóż Panie Przewodniczący, według posiadanych przeze mnie informacji, Wydział Oświaty nadal istnieje. Tak jak i Wydział Techniczny. Nie ma w BIP-ie rozporządzenia Burmistrza o ich likwidacji. A jeśli czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje. A jeśli nie zostały zlikwidowane, to muszą figurować. Zarówno w wykazie wydziałów Urzędu Miasta jak i w schemacie organizacyjnym.

Ale to taka uwaga, na tak zwanym, ?marginesie?.

Na wniosek przewodniczącego porządek obrad został zmieniony. Przesunięto ?na wcześniej? zapoznanie się z przedsięwzięciami z zakresu promocji Miasta Marki w roku 2008.

Po tej zmianie porządek wyglądał następująco:


  • Ocena realizacji dotacji Urzędu Miasta dla instytucji, organizacji społecznych, stowarzyszeń działających w Markach;

  • Zapoznanie się z przedsięwzięciami z zakresu promocji Miasta Marki w roku 2008;

  • Informacja o wdrażaniu programów edukacyjnych Unii Europejskiej w Polsce w placówkach oświatowych Miasta Marki;

  • Sprawy różne.


Informację o realizacji dotacji przedstawiła Pani Ewa Motyczyńska ? Naczelnik Wydziału Organizacyjnego. Dla porządku dodam, że kwota dotacji w 2007 roku wyniosła 330 tysięcy złotych. Szersze omówienie dotacji ? zapraszam do tekstu, Kogo dotowaliśmy w 2007 roku.

Ponadto, Pani Naczelnik przedstawiła bardzo obszerną, informację o dofinansowaniu różnych imprez kulturalnych i oświatowych. Dla porządku dodam, że kwota dofinansowania tych imprez w 2007 roku wyniosła nieco ponad 206 tysięcy złotych. Szersze omówienie ? zapraszam do tekstu, Co dofinansowaliśmy w 2007 roku.

Ale na tym informacje się nie skończyły. Panią Ewę zastąpił zastępca Burmistrza ? Krzysztof Wnuk i przedstawił informację o dofinansowaniach imprez sportowych. Zarówno organizowanych w Markach jak też na szczeblu powiatu, województwa i kraju. W informacji znalazły się także ?dofinansowania? dla zawodników z Marek uczestniczących w różnego typu zawodach i turniejach. Szersze omówienie ? zapraszam do tekstu Jak dofinansowaliśmy sport w 2007 roku.

Po krótkiej dyskusji, przystąpiono do kolejnego punktu - Zapoznanie się z przedsięwzięciami z zakresu promocji Miasta Marki w roku 2008. Temat referował Pan Piotr Matusiak - Naczelnik Wydziału Przygotowania i Wdrażania Programów Unijnych oraz Promocji Miasta.

W skrócie przedstawiam główne tezy wystąpienia naczelnika od promocji.
Polityka promocyjna będzie prowadzona dwutorowo:

  • Szeroka informacja o działalności Burmistrza, Rady Miasta i Urzędu Miasta;

  • Budowanie marki miasta,


Temat jest tak szeroki i ciekawy, że postanowiłam poświęcić na to odrębne dwa teksty, tak jak na sprawy dotacji i dofinansowań. Ale to trochę potrwa.

Polecam natomiast tekst Bursztynowy szlak w Markach. Też związany z wystąpieniem Pana Matusiaka. I bardzo związany z promocją naszego miasta.

W kolejnym punkcie porządku posiedzenia komisji, głos zabrał Pan Andrzej Motyka ? dyrektor Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych w Markach.

Tak jak i pozostali, przygotował szerszy zakres informacji niż zapowiadany w porządku obrad. Na wstępie przedstawił starania o środki na inwestycje. Chodzi oczywiście o środki ze źródeł zewnętrznych.

Największym przedsięwzięciem miał być program termomodernizacji placówek oświatowych. Finanse miały pochodzić z Funduszu Norweskiego. Przygotowanie audytu do tego programu kosztowało około 23 tysiące złotych. Środków nie otrzymaliśmy.

Ale szydercy nie mają się, z czego cieszyć. Ten audyt musiał być i tak zrobiony. I będzie wykorzystany do termomodernizacji placówek oświatowych w Markach. Trudno. Musimy to zrobić za swoje pieniądze. Bez dofinansowania.

Następną była informacja o działalności edukacyjno-wychowawczej. Na program ?Wyrównywanie szans edukacyjnych? otrzymaliśmy 272 tysiące złotych. Otrzymaliśmy także 59 tysięcy złotych na obowiązkowe nauczanie języka angielskiego w I i II klasach szkół podstawowych. Dostaliśmy także inne dotacje na inne cele. Dobrze byłoby, aby ta informacja została także opublikowana. Obiecał Pan Matusiak iść ?szerokim frontem? do mieszkańców z informacją, ? więc do dzieła.

I ostatni program ? Sokrates. Uczestniczy w nim Szkoła Podstawowa Nr 4. Otrzymała dotację w wysokości 50 tysięcy złotych. Pieniądze otrzymało z tego programu także Przedszkole Miejskie Nr 2 ? kwotę 19 tysięcy złotych. Inne placówki z marek nie uczestniczą w tym programie. Czy się nie zakwalifikowały czy też im się nie chciało chcieć?

Odniosłam wrażenie z wypowiedzi Pana Motyki, że raczej to drugie. Ale może się mylę.

Dyrektor ZOPO mówił także o wyposażeniu szkół w pracownie komputerowe. Dotacje były udzielane w naturze, czyli w sprzęcie. Kwoty są naprawdę imponujące. Dlatego ponawiam apel do Pana Matusiaka ? opublikujcie te informację.

Radni, a i ja przy okazji, wysłuchali jeszcze jednej informacji. Tym razem było to sprawozdanie z pracy komisji za rok 2007. Nie ma go jeszcze w BIP-ie. Ale wierzę, że będzie. Prawda Panie Przewodniczący? A jak ma być w BIP-ie, to nie ma co się nim teraz zajmować z "nasłuchu". Poczytamy, skomentujemy.

Krystyna Siennicka
Źródło:
Nagranie z posiedzenia komisji

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry