Czy warto było ?

Krystyna Siennicka

 23 lutego 2008    16:21


mchh00881.jpgBitwa o wodę, a właściwie o opłaty za nią, wkroczyła w nową fazę. Oddział Marecki Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów wystosował pismo do Rady Miasta, o treści następującej:==========================================================Marki, dnia 22 Luty 2008 rok
Pani Przewodnicząca Rady Miasta Marki i Radni Miasta Marki

Ogólnopolski Ruch Ochrony Interesów Lokatorów Oddział Marki w imieniu mieszkańców mieszkań komunalnych będących w administracji Urzędu Miasta zwraca się do Pani Przewodniczącej i Radnych Rady Miasta Marki z następującymi wnioskami:
Wniosek 1.
O ustawowe podjęcie uchwały Rady Miasta Marki w sprawie natychmiastowego zaprzestania pobierania przez Miasto opłat od lokatorów mieszkań komunalnych za wodę ze źródeł ulicznych.
Wniosek 2.
O ustawowe podjęcie uchwały Rady Miasta Marki zobowiązujące Miasto do zwrotu lokatorom mieszkań komunalnych niesłusznie pobranych pieniędzy za wodę ze źródeł ulicznych.
Wniosek 3.
Publiczne ogłoszenie o wynikach podjętych uchwał oraz wskazanie źródła przedstawionej opinii.

Dla poparcia naszych wniosków dołączamy pismo nr BSMm5-WGK-9/08 411 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa, które prosimy publicznie przeczytać radnym.


OROIL
Oddział w Markach

===========================================================Pod otrzymanym przeze mnie e-mail pismem brak jest podpisu.
Tyle tekst pisma do Rady Miasta

Gwoli ścisłości - Pismo Departamentu Strategii Budownictwa i Mieszkalnictwa pochodzi, moim zdaniem, z Ministerstwa Infrastruktury a nie MSWiA.

Przytaczam z niego końcowy fragment:
Reasumując, zdaniem Departamentu nie ma żadnych podstaw prawnych do obciążania lokatorów budynków komunalnych za wodę czerpaną ze zdrojów podwórzowych lub ulicznych.

Przypomnijmy, chodzi o pobieranie opłat za wodę od mieszkańców tak zwanych ?kamienic?.

Sprawa zajmował się już Wojewoda Mazowiecki, a dokładniej jego urząd. Zarząd Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów Oddział w Markach w dniu 14 września 2007 roku skierował do Wojewody Mazowieckiego skargę na decyzję Burmistrza Miasta Marki w sprawie pobierania opłat za wodę z ujęć ulicznych od lokatorów budynków komunalnych.

Zastępca Dyrektora Wydziału Kontroli i Audytu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego skierował sprawę w dniu 24 września 2007 roku do Rady Miasta Marki.

Przewodnicząca Rady Miasta skierowała sprawę do Komisji Rewizyjnej. Komisja 7 listopada zajęła się skargą. W głosowaniu (3/-/1) uznała skargę za bezzasadną.
W związku z tym 28 listopada przewodnicząca komisji przedstawiła projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie - skargę uznaje się za bezzasadną. Komisja w głosowaniu (3/-/1) przyjęła projekt uchwały.

Rada Miasta Marki w dniu 19 grudnia 2007 roku uznała skargę za nieuzasadnioną.
Źródło: Uchwała Nr XIV/118/2007 Rady Miasta Marki

Co zrobi w tej sytuacji rada? Nie wiadomo. Być może jeszcze to pismo nie dotarło do Przewodniczącej. Zobaczymy. Czuję jedno ? radny Orłowski nie popuści. Jeśli druga strona sporu podejdzie w ten sam sposób, to zabawa będzie trwała. Na nasz koszt, oczywiście.

Ale pozostaje otwartym pytanie - czy warto było wprowadzać te opłaty?

Chyba że jest to nowy element strategii w promocji naszego miasta. W myśl zasady ? nieważne czy mówią o nas dobrze czy źle, ważne żeby mówili.

Jest jeszcze jedna możliwość - że wcześniej zdenerwuje się "żona gajowego".

Krystyna Siennicka

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry