Otwarcie wystawy Marki Portret Miasta oraz koncert

Krzysztof Bychowski MOK

 29 lutego 2008    16:39

2008-02-24_koncert_kaczmarski_i-_wystawa-03.jpgW niedzielę 24 II 2008 na kolejnym spotkaniu w Kawiarence Artystycznej Mareckiego Ośrodka Kultury na artystów i zaproszonych gości znowu czekały Muzy ? tym razem muzyka, poezja i fotografia... Tego dnia w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ?Marki ? Portret Miasta?, zorganizowanej przez MOK pod patronatem Burmisatrza Miasta Marki oraz koncert pieśni z repertuaru Jacka Kaczmarskiego (1957-2004) w wykonaniu Kuby Michalskiego.

Na wystawę składa się 117 zdjęć mieszkańcowi Marek: Roberta Danielaka, Małgorzaty Kapicy, Grzegorza Malinowskiego, Antoniego Mirończyka, Piotra Piekarza, Cezarego Smarzewskiego, Hanny Zofii Smolińskiej i Piotra Sztuczyńskiego. Zdjęcia pokazują miasto z bardzo odmiennych perspektyw: z jednej strony pojawiają się nostalgiczne, przywołujące wspomnienia portrety starych domów mareckich, fabryk, kamienic, kościołów a z drugiej nowa zabudowa: osiedla z wielo, jednopiętrową lub niską zabudową, kościoły, centra handlowe i nowopowstające pawilony usługowe w tym ? więcej ? często dopiero ich zalążki. Obiektywy aparatów przyciągały także zielone tereny przylegające do zabudowań Marek ? lasy, łąki, jeziorka i kanałki; okazały się być bardzo wdzięcznymi obiektami do fotograficznych eksperymentów, podobnie jak pojawiające się często oryginalne detale architektoniczne oraz elementy sakralne ? mareckie krzyże i figury religijne.
Na wystawie miasto ma kilka twarzy ? piękno przyrody, czasem kontrastujące z niechlujną zabudową, zabytkowe obiekty z nowoczesnymi budynkami nierzadko o dość dyskusyjnej urodzie, wszystko to jednak ciągle portrety tego samego miasta, także próba ocalenia od zapomnienia tego, co w mieście jest warte zapamiętania, a już niebawem może zniknąć lub zaginąć wśród nowych elementów. Pojmując w ten sposób temat wystawy, łatwo zrozumieć jak ważne było jego podjęcie... oraz że konieczne będzie zorganizowanie analogicznej wystawy już niebawem ? pozwoli to na fotograficzną dokumentację nieustannie zmieniającego oblicza miasta i ocenę kierunku, w którym te zmiany następują oraz uzupełnienie zbioru o zdjęcia jeszcze wielu interesujących miejsc.

Na otwarcie wystawy i koncert przybyli bardzo licznie zaproszeni goście oraz mieszkańcy Marek. Szczególne miejsce zajmują tutaj sami autorzy zdjęć, którzy z przyjemnością opowiadali o fotografowanych przez siebie miejscach i pokazywali najciekawsze ze swoich prac.


 


Kuba Michalski w porywający sposób przedstawił utwory z repertuaru wielkiego polskiego barda, Jacka Kaczmarskiego.Jacek Kaczmarski był autorem wierszy, tekstów piosenek oraz książek, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Postać ta powszechnie kojarzona jest z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym ? okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji. Był przede wszystkim poetą, reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, czyli w całości stworzonej przez jedną osobę, tak w warstwie tekstowej, muzycznej, jak i wykonawczej. Jego najbardziej znane utwory to: ?Obława? (wolne tłumaczenie piosenki Włodzimierza Wysockiego), ?Nasza klasa?, ?Źródło?, ?Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego? i ?Mury?, pieśń ? symbol, inspirowana piosenką Lluísa Llacha, L'Estaca. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem, roli poety ("śpiewał, że czas by runął mur... oni śpiewali wraz z nim") mimo gorzkiej, paradoksalnej wymowy ostatniej zwrotki, powszechnie pomijanej przez odbiorców ? "A mury rosną, łańcuch kołysze się u nóg").

Prezentujący utwory Kaczmarskiego Kuba Michalski, to artysta, który sam jest pieśniarzem, autorem tekstów i gitarzystą. W 1984 zwyciężył w duecie z Justyną Bacz na Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena, dwukrotnie był wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA). W latach 90. XX wieku założył wraz z żoną Anetą zespół ?Cotton Cat?. Komponuje piosenki do tekstów własnych, oraz wierszy obcych poetów. Występuje z ?Cotton Cat? oraz z programami solowymi poświęconymi balladom Leonarda Cohena oraz interpretacjami utworów Jacka Kaczmarskiego, które zostały także zebrane w sumie na sześciu płytach artysty. "Cotton Cat" to warszawski zespół łączący elementy poezji śpiewanej oraz folku irlandzkiego i amerykańskiego, który do tej pory wydał płyty: Sunrise over Bishops Avenue (1995), Oko ciszy (1997), Irlandzki diabeł (1999) i Koncert (2003). Repertuar "Cotton Cat" to przede wszystkim autorskie kompozycje Anety i Kuby Michalskich. Obok nich zespół wykonuje tradycyjne piosenki irlandzkie i folkowe ballady amerykańskie. Zespół występował m.in. na Festiwalu Celtyckim w Dowspudzie i Dniach Świętego Patryka w teatrze Rampa.


 


Wszyscy zgromadzeni na koncercie z wielką przyjemnością przypomnieli sobie utwory Jacka Kaczmarskiego, wspólnie z artystą odśpiewując znajome im fragmenty piosenek. Kuba Michalski zaprezentował także kilka mniej znanych, ale nie mniej udanych utworów - wszystkie one zebrane zostały na płycie, którą można było nabyć u artysty po zakończeniu koncertu. Chętnych było wielu ? bo przyznać trzeba, że zarówno utwory jak i ich wykonanie były na bardzo wysokim poziomie. Gdy koncert zakończył się przyszedł czas na dokładniejsze obejrzenie prezentowanych fotografii, nieoficjalne już rozmowy z ich autorami, organizatorami wystawy oraz występującym tego wieczora artystą. Można było obejrzeć również drugą wystawę fotografii, zorganizowaną przez Marecki Ośrodek Kultury, która jest plonem konkursu ?MARKI 40-LAT? ogłoszonego przez Szkołę Podstawową nr 1 dla uczniów szkół mareckich i rozstrzygniętego w czerwcu 2007.


 


W księdze pamiątkowej Mareckiego Ośrodka Kultury znaleźć można miedzy innymi takie wpisy z niedzielnego spotkania:


 


?Wspaniała atmosfera, znakomita publiczność ? jak zawsze w Markach. Dziękuję za zaproszenie.?


Kuba Michalski


 


?Bardzo miły wieczór poetycko ? muzyczny i interesująca wystawa?


Jolanta i Piotr Sztuczyńscy


 


?Zawsze z radością przyjeżdżamy do Ośrodka Kultury w Markach. Wszystkie spotkania są interesujące, wspaniale zorganizowane i pełne atrakcji.?


Stała uczestniczka ? Urszula Raczkowska


2008-02-24_koncert_kaczmarski_i-_wystawa-01.jpg

2008-02-24_koncert_kaczmarski_i-_wystawa-02.jpg

2008-02-24_koncert_kaczmarski_i-_wystawa-03.jpg

2008-02-24_koncert_kaczmarski_i-_wystawa-04.jpg

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry