Marecka Platforma dla Polaków z Syberii

Paweł Pniewski POMarki

 24 lipca 2010    22:41

Zespół Pieśni i Tańca "Nadzieja"Mareccy członkowie Platformy Obywatelskiej zorganizowali zbiórkę darów dla syberyjskiej Polonii wśród swoich rodzin i przyjaciół. Postanowiliśmy przekazać część polskiej kultury w postaci książek, filmów oraz utworów muzycznych Polakom mieszkającym tysiące kilometrów od naszej Ojczyzny.

Z pomocą wicekonsula RP w Irkucku, pana Cezarego Zawadzkiego udało nam się nawiązać kontakt z prezesem Narodowo-Kulturowej Autonomii Polaków miasta Ułan-Ude "Nadzieja", organizacji polonijnej zrzeszonej w Kongresie Polaków w Rosji. Prezes "Nadziei", pani Maria Iwanowa poinformowała nas, że organizacja polonijna ze stolicy Buriacji Ułan-Ude została powołana do życia w 1993 roku przez potomków polskich zesłańców. "Nadzieja" aktywnie uczestniczy w działaniach mających na celu przybliżenie polskiej kultury. W Ułan-Ude działa polski zespół pieśni i tańca oraz prowadzona jest społeczna szkoła języka i kultury polskiej. W zeszłym roku polska parafia katolicka obchodziła setną rocznicę powstania.

Na prośbę pani prezes, dla zespołu pieśni i tańca kupiliśmy książki do nauki kroków oraz figur polskich tańców narodowych (m.in. Polskie tańce narodowe we współczesnych zabawach, konkursach i turniejach Czesława Sroki), natomiast od zespołu Warszawianka otrzymaliśmy płyty CD z nagraniami polskich melodii ludowych. Wśród rzeczy przeznaczonych dla szkoły języka i kultury polskiej  znajduje się m.in. klasyka polskiej literatury (dzieła Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa czy też Zofii Nałkowskiej), wśród filmów ekranizacje dzieł literackich  (m. in. Ogniem i mieczem, Przedwiośnie, Zemsta) oraz Katyń Andrzeja Wajdy.  Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. W naszej paczce znalazły się wiersze i opowiadania Marii Konopnickiej oraz Jana Brzechwy, jak również powieść Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Templariusze.

W sobotę 24 lipca cząstka polskiej kultury, jaką udało nam się zebrać dla rodaków z Ułan-Ude wyruszy na Syberię. 27 lipca planowane jest przekazanie mareckiej paczki przedstawicielom organizacji "Nadzieja" w polskim konsulacie w Irkucku. Nasze koło reprezentowane będzie przez wiceprzewodniczącego Pawła Pniewskiego, który był inicjatorem akcji.

Paweł Porębski
przewodniczący PO
w Markach
porebski@marki-platforma.org

Galeria

fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry