Dorzuć się do puszki WOŚP

Bajkowy Świat w Markach

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 18 marca 2008    21:05

mcj028997.jpgDyrekcja przedszkola zaproponowała nazwę Przedszkole Miejskie Nr 3 w Markach ?Bajkowy Świat?. Proponowana przez burmistrza nazwa miała brzmieć ? Przedszkole Miejskie Nr 3 ?Bajkowy Świat? w Markach. Projekt rozpatrywali radni na sesji w dniu 12 marca 2008 roku. Rozpętała się dyskusja. Czy ? w Markach ?Bajkowy Świat? czy ?Bajkowy Świat w Markach??

Podnoszono różne argumenty.
Jeden radny argumentował, że Bajkowy Świat w Markach w nazwie brzmi cokolwiek komediowo. Inni radni przejęli się bardzo treścią pieczątek. Że przecież dwa razy będzie w Markach. Bo przecież Marki będą jeszcze w adresie. Jeszcze inni zamartwiać się zaczęli, co będzie jeśli ktoś wywiesi banner? Na bannerze nie będzie tego co na pieczątce. Musi więc być w Markach.

Czekałam w napięciu kiedy zaczną radni dyskutować o treści druku firmowego lub dyplomów dla absolwentów przedszkola. Tam dopiero byłoby pole do popisu.

Przewodniczący komisji od oświaty, Marek Kroczek zaproponował, dwukrotnie zresztą, aby sprawdzić jak brzmi nazwa innych przedszkoli. Żeby zachować jakąś jednolitość w nazewnictwie. Moja pierwsza myśl była taka ? dlaczego komisja nie sprawdziła? Dlaczego potraktowali temat ?po łebkach?. Szybko wykrzyknik w tym miejscu nagrania zrobiłam. O, myślę sobie. Dam "popalić" przewodniczącemu komisji.

Ponieważ zgłosił taki postulat dwukrotnie, to sprowokował tym najwyraźniej radnego Adamczyka. Nasz młody radny wykrzyczał, podobno z powodu ogólnego hałasu, dokładnie taki sam zarzut pod adresem radnego Kroczka. ?To, co się działo na komisji??

Przewodniczący komisji odparował ? "Projekt uchwały został zaopiniowany przez dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych oraz radcę prawnego. To pozwalało sądzić, że wszystkie aspekty są sprawdzone?.

I tu się z nim zgadzam. Ja też bym tak traktowała zaopiniowany dokument.

Dyskusja trwała i trwała. Wszystko obracało się wokół szyku słów w nazwie.

Wystarczyłoby sprawdzić uchwałę rady. I wszystko byłoby jasne. Otóż nazwa przedszkola Nr 1 brzmi tak: Przedszkole Miejskie Nr 1 w Markach im. ?Wesoły skrzat?. Tak zapisano w uchwale Rady Miasta Nr XXVIII/206/2005 z dnia 27 kwietnia 2005 roku. I już wiemy jaką zasadę zastosowano 3 lata temu.

Po 15 minutach dyskusji rada zadecydowała o usunięciu z nazwy przedszkola ? ?w Markach?. Zgodnie z wnioskiem radnego Pawła Chojnowskiego. Głosowało za usunięciem 10 radnych, 6 radnych wstrzymało się od głosu. 3 radnych było przeciw. Szkoda że nie można wiedzieć kto jak głosował.

Ostatecznie , w kolejnym głosowaniu, rada uchwaliła nazwę dla przedszkola w brzmieniu następującym: Przedszkole Miejskie Nr 3 ?Bajkowy Świat?.
Tym razem wynik był trochę inny. Za taką nazwa głosowało 12 radnych, wstrzymało się od głosu 3 radnych, przeciw było 5 radnych.

Słuchałam sobie tego fragmentu sesji rozbawiona wielce.

Istnieje sobie w naszym prawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół wydane na podstawie ustawowego upoważnienia. (Dz. U.01.61.624, Dz. U. 02.10.96, Dz. U. 03. 146.1416).

Otóż minister w załączniku Nr 1 do tego zarządzenia określił co ma zawierać nazwa przedszkola. Jasno i wyraźnie, punkt po punkcie. Wystarczy przeczytać. Minister napisał tak ? ?Nazwa przedszkola zawiera: ..? I wymienił co zawiera. Chcę zwrócić uwagę, że nie napisał ? powinna zawierać. Napisał zawiera. Czyli nie ma żadnej dowolności. Kancelaria Sejmu potwierdza, że przepis ten ma status obowiązującego.

Tych radnych, którzy martwili się pieczątkami przedszkola pragnę uspokoić. Minister stwierdził co prawda, że nazwa przedszkola jest używana w pełnym brzmieniu, ale dodał, w tym samym załączniku - na pieczęciach może być używany skrót nazwy.

I sprawa ostatnia. W tym samym załączniku minister stwierdził, że nazwę przedszkola określa jego statut. Wniosek z tego prosty ? jeśli zmieniamy nazwę, to musimy w ślad za tym zmienić statut.

Radni, skreślając z nazwy określenie ?w Markach?, podjęli uchwałę niezgodną z tym rozporządzeniem.

Krystyna Siennicka
Źródło: nagranie z sesji 1:07:40 do 1:25:00
http://www.marki.net.pl/nagrania

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry