Dorzuć się do puszki WOŚP

Tego się zrobić nie da!

Krystyna Siennicka RadaMiastaMarki

 27 marca 2008    11:42

mcj0409945.jpgRocznica rocznicę goni. Dopiero zakończyliśmy obchody 40 rocznicy powstania miasta, a tu już zbliża się kolejna. W marcu, a dokładniej 27 marca 2008 roku, minie 5 lat od momentu kiedy w Internecie pojawiła się wiadomość, że Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki podjęła się realizacji pewnego zadania.

Temat był następujący: opracowanie miejskiego kalendarza imprez sportowo ? rekreacyjnych. Zainteresowanych odsyłam do protokołu z tego posiedzenia komisji.
( Protokół nr 8 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w dniu 27 marca 2003 roku) http://bip.marki.pl/pl/bip/rada_gminy/kom_okis/protokoly/protokol_8

Gorąco polecam przeczytanie tegoż protokołu. Także z innego powodu. W posiedzeniu komisji uczestniczyło sporo zaproszonych osób. Dodam ? kompetentnych. Ciekawa toczyła się dyskusja. Ciekawe wnioski przedstawiano.

Efekt końcowy ? powołanie mieszanego ? radni i mieszkańcy ?nie radni?? zespołu. Czy i jakie były efekty jego pracy ? nie wiem. Ale ciekawe jest, że podjęto próbę ?rozszerzenia? komisji i zaczęto tworzyć pole dla inicjatyw obywatelskich.

Prekursorem takiego otwarcia był radny Tadeusz Skłodowski. Jeszcze przed poprzednimi wyborami samorządowymi głosił ideę szerszego udziału w pracach rady mieszkańców naszego miasta. Dlaczego ta inicjatywa nie weszła na stałe do form pracy komisji rady - nie wiem i chyba się nigdy nie dowiem. Choć domyślać się mogę.

Ale wracajmy do kalendarza. Temat pojawił się znowu w kolejnej kadencji rady.
W protokole nr 7 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w dniu 22 marca 2007 roku,
możemy przeczytać:

Pkt. 9 Propozycje obchodów 40. rocznicy nadania praw miejskich miastu Marki:
? kalendarium uroczystości, imprez rocznicowych w roku 2007 (praca nad redakcją Miejskiego Kalendarza Uroczystości, Imprez Kulturalnych, Sportowych na rok 2007, na odstawie przedstawionych propozycji placówek oświaty, kultury, sportu, organizacji, stowarzyszeń społecznych, działających w mieście).
Przewodniczący Marek Kroczek przedstawił informacje, które napłynęły do niego od placówek oświaty, kultury, sportu, organizacji, stowarzyszeń społecznych, działających w mieście, m. in.: ??????.
W podsumowaniu przedstawionych informacji, Przewodniczący Marek Kroczek zobowiązał się do ich usystematyzowania i włączenia do Kalendarium.
http://bip.marki.pl/pl/bip/rada_miasta/rada_2006_2010/06/01/07

Czyli tłumacząc ?na nasze?:
Przewodniczący Marek Kroczek, zebrał informacje. Wierzę że je usystematyzował, tak jak obiecał. Wierzę także, że chciał je włączyć do Kalendarium. Wiem, że to człowiek czynu. Ale jak miał włączyć coś co istnieje, czyli zebrane informacje, do czegoś co nie istnieje ? czyli Kalendarium?

Tradycyjnie więc, nic z tych zamiarów nie wyszło. Opór materii, jakiejś tajemniczej materii, okazał się nie do pokonania.

Ale że Przewodniczący Marek Kroczek to człowiek czynu, przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie, więc z uporem powraca corocznie do tematu. Ostatnio zrobił to na
posiedzeniu komisji w dniu 9 stycznia 2008 roku.

Pkt 6. Dyskusja i wnioski do Miejskiego kalendarza Uroczystości, Imprez Kulturalnych, Sportowych na rok 2008.
Przewodniczący Komisji Marek Kroczek przypomniał, że po raz kolejny Komisja podejmuje próbę opracowania Kalendarza Imprez Ogólnomiejskich; jego zdaniem choć jest to
bardzo trudne zadanie należy kontynuować prace nad ustaleniem takiego Kalendarza.
W dyskusji głos zabrali radni: Tadeusz Skłodowski, Marek Kroczek, Paweł Adamczyk, Filip Rżewski.
Komisja ustaliła, że:
? należy zwrócić się do Sekretarza Miasta o przygotowanie aktualnej listy organizacji pozarządowych działających na terenie Marek oraz przygotowanie wystąpienia do tych organizacji w sprawie udzielenia informacji na temat organizowanych przez nie imprez,
? należy zwrócić się do Urzędu Miasta o przedstawienie terminarza planowanych imprez.
Na tym zakończono dyskusję.

http://bip.marki.pl/pl/bip/rada_miasta/rada_2006_2010/06/01/20

Sądzę że nie ma w naszym mieście mieszkańca który mógłby się pochwalić, że widział na własne oczy taki kalendarz imprez ?ogólnomiejskich?. Proponuję niedowiarkom, czyli tym którzy twierdzą, że to się nie da zrobić, aby wpisali w Google, na przykład ? kalendarz imprez gminnych. Zdziwią się ile miast, miasteczek i wsi to potrafi.

Nie szukając daleko. Sławny ostatnio ostatnio Pcim, już w marcu,  zaprasza mnie na Majówkę z Eleni 27 maja, 10 czerwca ?na imprezę Pcim ? Extreme, natomiast 29 lipca ? na Święto Kliszczaka.
http://www.kliszczacy.pl/kalendarz.php

Może ogłosić jakiś konkurs na opracowanie kalendarza imprez?. Albo przetarg nieograniczony? Może jakiś wyjazd studyjny?

Jak nic nie drgnie w temacie, to kolejne 5 lat zleci jak z bicza strzelił. A wtedy będziemy mogli zrobić uroczyste obchody jubileuszu 10-lecia tworzenia Mareckiego Kalendarza Imprez Ogólnomiejskich. Na podziw całego kraju. A może i Europy. W ramach promocji naszego miasta.

Chociaż jest jeszcze inne wyjście. Otóż można podjąć uchwałę Rady Miasta, treści następującej: Rada Miasta uroczyście stwierdza, po wielu bezowocnych próbach stworzenia kalendarza imprez miejskich - Tego sie zrobić nie da. I już po problemie. 

Krystyna Siennicka

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry