Radosna t(fu)rczość

Krystyna Siennicka

 16 kwietnia 2008    12:28

zal.jpgLata lecą. Dzieci starzeją się nam szybko ? jak mawia mój znajomy. Nadeszła pora zapisać je do przedszkola. Stres dla dziecka będzie przeogromny. Ale nie przypuszczałam że i dla rodzica. Pomijając stres ? przyjmą nie przyjmą ? to jeszcze cała procedura wygląda nieciekawie. Otóż sprawa wygląda tak:

Jako że przebywam czasowo w miejscu dość odległym, postanowiłam skorzystać z Internetu. I zaczęłam szukać informacji o zapisach dzieci do przedszkoli w Markach. W Biuletynach Informacji Publicznej.

Na pierwszy ogień poszło przedszkole z numerem 1. Wynik poszukiwań ? absolutny brak informacji. Ostatnia aktualność pochodzi z 11 września 2003 roku.
http://bip.marki.pl/pl/bip/jednostki_samorzadowe/Przedszkole_1

Drugie w kolejności to przedszkole z numerem 2. Także brak informacji o przyjęciach dzieci. Ostatnia aktualność pochodzi z 26 lipca 2004 roku.
http://bip.marki.pl/pl/bip/jednostki_samorzadowe/Przedszkole_2

No i pozostało przedszkole z numerem 3. Tu także bez zaskoczenia. Informacji brak. Aktualności nieaktywne. Pewnie od początku istnienia biuletynu.
http://bip.marki.pl/pl/bip/jednostki_samorzadowe/Przedszkole_3

Wreszcie jest informacja. Jako że moja przeglądarka śledzi sama zmiany w interesujących mnie portalach, widzę natychmiast co nowego. Czyli wiadomość ?świeżutka, jak ciepłe bułeczki?.

Otóż w Portalu Społeczności Marek opublikowana została we wtorek 25 marca informacja o rozpoczynających się zapisach do przedszkoli.
http://www.marki.net.pl/ruszaja-zapisy-do-przedszkoli-2259

Dowiedziałam się z niej właśnie że za tydzień, czyli od 1 kwietnia, rusza przyjmowanie wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich w roku szkolnym 2008/2009. Szczegóły określone zostały w Zarządzeniu Nr 0152/20/2008 Burmistrza Miasta Marki z dnia 18 marca 2008 r.

Zarządzenie opublikowane zostało w Biuletynie Informacji Publicznej.
Pełny tekst znajduje się pod adresem:
http://bip.marki.pl/pl/bip/brm_prawo/2008/01/020
Zarządzenie należycie przestudiowałam. Kartę zgłoszenia pobrałam.
http://bip.marki.pl/pl/bip/px_0152_2008_020_zal.pdf

Wypełnię kartę spokojnie w domu i radosna myślę zaniosę do ? no właśnie, ? dokąd? Powołał burmistrz Komisję Kwalifikacyjna, podał jej skład. Podał nawet nazwisko przewodniczącej. Zapomniał tylko podać gdzie jest siedziba tejże komisji lub też gdzie składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Można oczywiście zacząć się domyślać ? dostarczamy do dyrektorki przedszkola, które nas interesuje. Ponieważ jest ona członkiem komisji, to zaniesie tam nasz wniosek. Można postąpić inaczej ? dostarczyć wniosek do przewodniczącej komisji w Zespole Obsługi Placówek Oświatowych.

Można było wyłożyć to wszystko prosto, jak mówią ?kawę na ławę?. Ale, po co? Niech się naród marecki zaprawia w ?w bojach?. Tak pewnie myślał t(fu)rca tegoż zarządzenia.

Wypełniłam więc pięknie, pismem starannym, kartę zgłoszenia, którą wprowadził zarządzeniem sam burmistrz. Doczekałam pierwszego kwietnia i pędem z kartą do najbliższego mi przedszkola. Kartę ci ja składam a tu zaskoczona zostaję. Do karty jest jeszcze załącznik, który wypełnić należy. Ki diabeł mówię ? w zarządzeniu nie ma mowy o żadnym załączniku do Karty Zgłoszenia.

zal.jpg

Żeby było ciekawiej, w tymże nielegalnym ? tak, tak ? nielegalnym załączniku, należy podać następujące dane: Imię i nazwisko, adres oraz numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. I własnoręczny podpis. Cóż więcej chcieć?

Czego się czepiam? Ano tego, że mam do czynienia z przykładem ?radosnej t(fu)rczości" niekompetentnego i nieodpowiedzialnego urzędnika.

Sprawa jest, przynajmniej dla mnie prosta. Jeśli wypełniam oficjalny druk urzędowy, to odpowiedzialność za jego przechowywanie i wykorzystanie danych zgodnie z przeznaczeniem, odpowiada urząd, który wprowadził go do obrotu. Tego załącznika nie wprowadził do obrotu burmistrz. Jest to ?radosna t(fu)rczość anonimowego t(fu)rcy?.

W związku z tym nasuwa się pytanie, ? kto odpowiada za bezpieczeństwo danych osobowych opiekunów dzieci, które zebrane są na druku, przez nikogo niefirmowanym? Do kogo pretensje, jeśli piękny zbiór danych osobowych ?wypłynie? poza przedszkola?

Może pora zacząć kończyć z ?bylejakością?, i zacząć myśleć nad tym, co się robi?

Kłania się ustawa o ochronie danych osobowych. I generalny inspektor od ich ochrony.

Krystyna Siennicka
Źródła:
Linki do wszystkich źródeł informacji znajdują się w tekście.

Galeria

fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry