2008 ? Rokiem Zbigniewa Herberta

Małgorzata Rowicka Biblioteka

 22 kwietnia 2008    13:25

aw_00245.jpgRok 2008 ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta. Inaugurację najważniejszych wydarzeń związanych z Rokiem powierzono Bibliotece Narodowej, w której od grudnia 2006 znajduje się spuścizna autora Struny światła. Obchody Roku Zbigniewa Herberta rozpoczęły się 10 lutego publicznym malowaniem przez Jakuba Rebelkę afisza na słupie ogłoszeniowym u zbiegu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich, a 18 lutego w Teatrze Narodowym minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski dokonał oficjalnego otwarcia Roku Zbigniewa Herberta.
W specjalnej uchwale Sejmu RP z okazji zbliżającej się 10. rocznicy śmierci poety (zm. 28 lipca 1998) ogłoszenie Roku Zbigniewa Herberta uzasadniono słowami: ?W dobie kryzysu wartości i bolesnego zwątpienia stał twardo po stronie zasad: w sztuce ? kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu ? kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcie dobra i zła?. Mottem Roku jest pochodzący z utworu Napis cytat: ?we mnie jest płomień który myśli?
To właśnie wydarzenie było inspiracją do zorganizowania spotkania pod hasłem ?O sztuce podróżowania Zbigniewa Herberta? czytelników Biblioteki Publicznej Miasta Marki z miłośnikiem Herberta, Markiem Zagańczykiem ? publicystą, eseistą, sekretarzem redakcji Zeszytów Literackich i wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, autorem Drogi do Sieny -zbioru szkiców literackich które, jak napisał recenzujący książkę Paweł Herz - ?..traktują o lekturach i podróżach, czyli łączą w istocie opis dwóch podróży ? podróży myślowej i podróży rzeczywistej. Są to medytacje nad kulturą i życiem, a zatem nad tym, co jest istotą naszego bytu, trwamy bowiem w naturze i kulturze. W naturze, która jest żywiołem, i w kulturze, która ten żywioł ujarzmia, powściąga, czyni go domem?.
W piątkowe popołudnie w Bibliotece zgromadziło się 39 osób. Marek Zagańczyk przez ponad półtorej godziny mówił o Herbercie ? pięknie, płynnie, ciekawie. Pokazał nam człowieka ? nie "zmorę" licealistów, ale człowieka zafascynowanego rzemiosłem pisarskim, historią, kulturą ? życiem w jego najpiękniejszej, najbardziej fascynującej postaci. Opowiadał o przyjaźniach, lekturach i podróżach poety.
Bardzo dziękujemy Panu Markowi Zagańczykowi za wyjątkowe chwile z Herbertem i wszystkim uczestnikom spotkania. Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej autorowi "Barbarzyńcy w ogrodzie" w Bibliotece Publicznej Miasta Marki.

aw_00237.jpg aw_00236.jpg aw_00239.jpg

aw_00240.jpg aw_00238.jpg aw_00244.jpg


aw_00242.jpg herbert-008.jpg herbert-007.jpg

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry