Wernisaż Katarzyny Listwon w Galerii MOK - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 4 listopada 2010    19:06

2010-10-24 listwon wernisaz 200W niedzielę, 24 października 2010 roku, o godzinie 16.00, w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy ilustracji Katarzyny Listwon pt. "...Świat jest teatrem..." Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Krystyna Klimecka, organizatorka i prowadząca uroczystość, serdecznie powitała znamienitych gości: Przewodniczącą Rady Miasta Marki Marię Przybysz-Piwko, Wice-Starostę Powiatu Wołomińskiego Ryszarda Węsierskiego, Dyrektora ZS nr 1 im. Jana Pawła II mgr Jana Puściana, Rodziców artystki, a także wszystkich obecnych, licznie przybyłych mieszkańców Marek, rodzinę, przyjaciół i znajomych artystki.

Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu zespołu złożonego z muzyków związanych z autorką i ich przyjaciół. Na pianinie zagrał brat malarki - Paweł Listwon (na co dzień organista w parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie), towarzyszyli mu: flecistka - Elżbieta Drozdowska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, śpiewaczka Anna Potyrała łącząca pasję wokalną ze studiami na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz skrzypek Adam Kublik - koncertmistrz orkiestry Teatru Wielkiego i Opery w Warszawie. Muzycy brawurowo wykonali sześć utworów: dwa tanga, czardasza, motywy z muzyki filmowej, musicalu i standard jazzowy. Oklaskom nie było końca i zespół z radością bisował na życzenie rozentuzjazmowanej publiczności.

Sylwetkę artystki przedstawiła komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka. Zaakcentowała związki Katarzyny Listwon z Markami, a szczególnie z Mareckim Ośrodkiem Kultury, gdzie autorka wielokrotnie eksponowała swoje prace. Katarzyna Listwon kilkakrotnie brała udział w Prezentacjach Plastyki Mareckiej, prezentowana wystawa jest jej trzecią indywidualną ekspozycją w Galerii MOK, a w roku k.o. 2003/2004 prowadziła w naszej instytucji warsztaty plastyczne dla młodzieży i dorosłych. Obecnie Katarzyna Listwon pracuje jako nauczyciel w ZS nr 1 w Markach. Za swój sukces uważa łączenie pracy pedagogicznej z działalnością twórczą. Zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i grafiką Od czasu ukończenia studiów na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku (dyplom pod kierunkiem prof. Z. Gostomskiego, aneks pod kierunkiem prof. E. Tarkowskiego) artystka brała udział w ponad 20 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Prezentowana wystawa przedstawia głównie najnowsze prace Katarzyny Listwon. Powstały w 2010 roku cykl 18 ilustracji do komedii W. Szekspira: "Jak wam się podoba?", "Wieczór Trzech Króli", "Wesołe kumoszki z Windsoru" łączy malarstwo z elementami kolażu, co wzbogaca formalnie i kontekstowo te dzieła. Oprócz tego oczy widza cieszy 19 ilustracji do bajek Ignacego Krasickiego, które powstawały stopniowo, na przestrzeni kilku lat i odzwierciedlają ewolucję twórczego stylu artystki, przechodzącej od inspiracji kulturą dawną do świadomej kreacji własnego onirycznego świata. Ekspozycję uzupełniają pojedyncze starsze prace - w sumie 40 misternych obrazów. Zamysł aranżacyjny pobudza widza do indywidualnej analizy i intymnej refleksji dotyczącej tych ilustracji.

Wystawa opatrzona została profesjonalną recenzją znanego krytyka sztuki Bartłomieja Gutowskiego, który
w katalogu wydanym przez MOK pisze tak: "Oglądaliśmy te prace razem z Natalią, moją dwuletnią córką. Ich plastyczność, urokliwa kolorystyka fascynowała małego człowieczka. Rzeczywiście nie sposób nie zwrócić uwagi na ową bajkowość. Może urzec, może też skryte pod nią okrucieństwo zaniepokoić. Estetyczna przyjemność mieszać się może z wrogością i okrucieństwem świata. To pod nią kryć się mogą różne znaczenia. Jednak uśmiech mojej córki, daje mi spokój. Ona widziała w tych pracach piękny, bajkowy świat wyobraźni. Utopię,
o której zdarza się nam marzyć, bez całej intelektualnej świadomości niebezpieczeństw jakie za sobą niesie. Poruszała się w świecie mitu, fantazji, wyobraźni, zachwytu, prawdziwego zadowolenia, czyż nie tutaj tkwi prawdziwa głębia sztuki?"

Na zakończenie części prezentującej wystawę i jej autorkę, Katarzyna Listwon wyraziła swe zadowolenie, podziękowała zespołowi MOK za miłą współpracę i piękną ekspozycje swych prac.

W tej miłej i serdecznej atmosferze przy lampce wina i słodkim poczęstunku upłynęła część towarzyska wieczoru. Artystka otrzymała piękne kwiaty od organizatorów i wiernych fanów swojej twórczości, a liczne gratulacje i wpisy do kroniki MOK świadczą o uznaniu z jakim spotkała się prezentowana twórczość Katarzyny Listwon.

Luiza Wojciechowska-Konopka

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28
fot. 29
fot. 30
fot. 31
fot. 32
fot. 33
fot. 34
fot. 35
fot. 36
fot. 37
fot. 38
fot. 39
fot. 40
fot. 41
fot. 42

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry