Skwer Pamięci Narodowej

Antoni Widomski ProMemoria

 9 listopada 2010    17:59

Nie samym chlebem człowiek żyje ...

Wiele mamy potrzeb w naszym mieście. Wiele może być zaspokojonych w miarę szybko. Wiele musi poczekać. Ale potrzeby materialne nie mogą nam przesłaniać potrzeb ducha.

Naród, który traci pamięć, traci sumienie. (Zbigniew Herbert)

Dlatego pamięć o przeszłości jest tak ważną sprawą. A naród który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie. To powiedzenie, nieznanego autora,  weszło już do codziennego obiegu.

Jednym z elementów pamięci historycznej, jest obchodzenie rocznic wydarzeń historycznych. Nie mamy niestety miejsca pamięci narodowej, które odpowiadałoby różnym rocznicom. Czcimy więc rocznice pod tak zwanym Pomnikiem Powieszonych.

Pomnik ten poświęcony jest ofiarom zbrodni okupanta niemieckiego. Tu właśnie, w tym miejscu, powieszono 10 więźniów Pawiaka. Pod tym pomnikiem składamy także kwiaty i zapalamy znicze w dniu Narodowego Święta Niepodległości.

Parę słów o tym święcie.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. W 1945 roku świętem państwowym uczyniono dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Ustawą z 15 lutego 1989 roku Sejm Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przywrócił święto 11 listopada pod zmienioną nazwą jako Narodowe Święto Niepodległości.

Jak widać pomnik ten nie ma żadnego związku z odzyskaniem niepodległości. Ale nie ma w Markach innego miejsca, które nadawałoby się na ten cel i położone byłoby w centrum miasta.

Dlatego dobrze się stało, że pomnik został wyremontowany, a w zasadzie odbudowany. Były co prawda gorące spory z tym związane, ale pomnik stoi i nie grozi już wypadkiem. Był, jest i będzie niemym świadectwem naszej historii.

Opracowany przez Bogusława Dąbkowskiego projekt idzie dalej. Autor zaproponował przebudowę i uporządkowanie otoczenia pomnika. Powstanie w ten sposób przestrzeń która pozwoli na swobodne organizowanie uroczystości patriotycznych. Więcej szczegółów można obejrzeć na załączonej wizualizacji.

pomnik3a

Do pomnika dochodzimy, od strony Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego szeroką aleją.



pomnik3ab

W miarę zbliżania się do pomnika, rośnie w naszych oczach ceglana, czerwona ściana.



pomnik3abc

Widoczne w ścianie wnęki mają swoją ważną rolę do spełnienia.



pomnik1a

Węższa alejka zaprowadzi nas przed  Ścianę Pamięci Narodowej.



pomnik1ab

Każda wnęka w ścianie przypomni nam wydarzenie z naszej historii. Historii w której brali udział także Markowianie. Jest to wstępna koncepcja. Zaplanowana Ściana Pamięci Narodowej oczekuje na nasze opracowanie. Myślimy, że powinny znaleźć  się tam informacje dotyczące zrywów narodowościowych  Polaków z uwzględnieniem biorących w nich udział mieszkańców Marek.  Należałoby rozpisać konkurs na zagospodarowanie miejsc w oknach ściany.



pomnik2a

Skwer ma szansę nabrać nowego oblicza. Może stać się miejscem, w którym będą mogły odbywać się wszelkie uroczystości patriotyczne a także lekcje historii. Zasłuży sobie także w pełni na nazwę Skwer Pamięci Narodowej, albowiem naród,  który traci pamięć, traci sumienie. A naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie.

Jakże aktualnie zabrzmią w tym miejscu słowa z odezwy Rady Regencyjnej do Narodu Polskiego z 7 października 1918 roku.

Polacy!

Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w naszych spoczywają rekach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli ojcowie nasi.


Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może a niech zabrzmi jeden wielki głos: Polska zjednoczona niepodległa.

Bogusław Dąbkowski
Antoni Widomski

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry