Plastycy- amatorzy z Marek na wystawie w Pruszkowie - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 10 listopada 2010    12:05

100_5786W czwartek, 28.10.2010 o godz. 18.00 w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury im. A. Kamińskiego "Kamyk" w Pruszkowie odbył się wernisaż wystawy XII Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej "Talent - Pasja - Intuicja".
Zaprezentowano prace 51 artystów - amatorów, w tym 9 osób aktywnie działających w Mareckim Ośrodku Kultury. Naszymi reprezentantami byli: Elżbieta Buszkowska (batik), Anna Dąbrowska-Pękocka (kolaż), Jadwiga Hoffmann (batik), Elżbieta Księżyk (batik), Partycja Kulesza-Zęgota (malarstwo i rysunek), Marta Nastaziak (batik), Agnieszka Pałubińska (batik), Krystyna Reszeć (gobelin), Małgorzata Wiśniewska (batik). Pozostali wystawiający pochodzili z Pruszkowa, Piastowa, Warszawy, Legionowa, Nowej Wsi, Nadarzyna, Raszyna, Mszczonowa i okolic.

Wystawa prezentowała wysoki poziom artystyczny, wielu plastyków nieprofesjonalnych osiągnęło znaczną biegłość warsztatową w wybranych przez siebie technikach. Wielu uczestników skupiło się głównie na olejnych obrazach o tematyce pejzażowej, kwiatowej i portretach koni, nawiązujących do najlepszych tradycji malarstwa akademickiego. Nowoczesnością wyróżniały się rysunki i gwasze Patrycji Kuleszy-Zęgoty. Silny akcent stanowiła ekspozycja osób działających w pracowni batiku Mareckiego Ośrodka Kultury, ich dojrzałe prace na pewno przybliżą tę technikę mieszkańcom Pruszkowa. Również gobeliny Krystyny Reszeć i kolaże Anny Dąbrowskiej-Pękockiej zasługują na uwagę. Najbardziej zaciekawiły mnie prace Danuty Stelmaszewskiej, która z utrwalonych produktów spożywczych (takich jak chleb) stworzyła przepiękną galerię bajkowych postaci. Nie sposób wymienić tu wszystkich uczestników, ale każda praca wnosiła wiele w piękno i kształt wystawy.

Wieczór rozpoczęła organizatorka i prowadząca uroczystość dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pruszkowie Ewa Sowa, która powitała zgromadzonych artystów oraz pruszkowską publiczność. Podziękowała wszystkim uczestnikom, którzy odebrali z rąk jej oraz jej współpracowników pamiątkowe dyplomy. Potem nastąpił czas grupowego zdjęcia - chwila, gdy bliscy i sympatycy artystów zagrali rolę fotoreporterów.
Wspaniałym prezentem dla artystów i zwieńczeniem wieczoru był koncert Grażyny Auguścik z towarzyszeniem gitarzysty Paulinho Garcia. Na długi występ składały się utwory o różnym brzmieniu i tematyce - począwszy od znanych szlagierów, przez nastrojowe bosa novy aż do piosenek o poetyce jazzowej. Szczególnie utkwiła mi
w pamięci piosenka z repertuaru Hanny Banaszak: "Samba przed rozstaniem".
Część towarzyska wieczoru upłynęła w pogodnej atmosferze, przy lampce wina i słodkim poczęstunku. Mam szczerą nadzieję, że współpraca Mareckiego Ośrodka Kultury z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Pruszkowie będzie się rozwijała, co wyraziłam we wpisie do kroniki pamiątkowej MOK "Kamyk".

Luiza Wojciechowska-Konopka
MOK w Markach

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry