30 września 2002 22:01
Na przełomie sierpnia i września 2002 roku w Pałacyku Briggsów prezentowano wystawę "Marki a Bitwa Warszawska - Wojsko Polski Niepodległej 1918-1939". Ekspozycja przedstawiała między innymi rolę naszego miasta w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Obok Radzymina i Ossowa gdzie toczyły się walki z hordami bolszewickimi również Marki odegrały znaczną rolę w tym zwycięstwie. Co prawda w Markach nie toczyły się bezpośrednie boje ale Pałacyk Briggsów w sierpniu 1920 roku był siedzibą sztabu Grupy Operacyjnej gen. Lucjana Żeligowskiego. To w Markach zapadały rozkazy dotyczące działań wojennych.
W naszym mieście skoncentrowano dowództwa:
- 11 dywizji piechoty płk. Bolesława Jaźwińskiego
- 1 Litewsko - Białoruskiej dywizji piechoty płk. Jna Rządkowskiego
- 10 dywizja Strzelców Kaniowskich gen. Lucjana Żeligowskiego
Pałacyk pełnił również funkcję centrali, która zapewniała łączność między oddziałami, sztabem a Warszawą. Z tej centrali przekazano Naczelnemu Wodzowi wiadomość że "Radzymin jest już w naszych rękach"
Sylwia Kwas i Piotr Matusiak
Na tej i następnych stronach prezentowane są zdjęcia z wystawy.
Przedwojenny mundur WP
Żołnierski kompas oraz stoper z okresu II RP
Prelekcja na otwarciu wystawy
Więcej zdjęć z wystawy na kolejnych stronach.
Uczniowe koła historycznego na wystawie
Uczniowe koła historycznego na wystawie
GENERAŁ JAN RZĄDKOWSKI (1860-1934)
GENERAŁ LUCJAN ŻELIGOWSKI (1865-1947)
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa