Obchody 84 rocznicy odzyskania Niepodległości

Rafał Redeł

 11 listopada 2002    23:30

W 84 rocznicę Odzyskania Niepodległości w Kościele św. Izydora odbyła się uroczysta msza Święta celebrowana przez Księdza Proboszcza Parafii Mareckiej. Niepodległościową mszę uświetniły swą obecnością licznie przybyłe poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po zakończeniu ceremonii religijnej w Mareckim Kościele odbył się koncert pieśni patriotycznych.

Następnie Obchody 11 listopada przeniosły się na cmentarz parafialny na którym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy broniących ojczyzny przed bolszewikami w lipcu 1920 roku. Przybyli goście wśród których nie zabrakło władz naszego miasta , złożyli kwiaty na pomniku wyrażając hołd bohaterom "sierpniowego przełomu".

Na zakończenie w Miejskim Ośrodku Kultury , który był głównym animatorem obchodów rocznicowych przygotowano poczęstunek dla zaproszonych gości.


Na spotkaniu w MOK przemawiał p. Sergiusz Hornowski - ur. 22 czerwca 1914 roku w Tbilisi; po ukończeniu Szkoły Podchorążych Sanitarnych w wojskowej służbie zdrowia: m.in. lekarz Warszawskiej Brygady Pancerno - Motorowej płk. (gen.Stefana Grota-Roweckiego). W trakcie Kampanii Wrześniowej ranny. Od listopada 1939 roku - kierownik ośrodka zdrowia w Markach. Od 1 marca 1940 roku w Związku Walki Zbrojnej (poprzednik AK). Od początku 1940 do sierpnia 1941 roku d-ca rejonu II Marki w stopniu porucznika - pseudonim "Adam" - następnie szef sekcji sanitarnej. W bitwie wojsk sowieckich pod Radzyminem organizator szpitala polowego dla rannych czerwonoarmistów. Po powstaniu warszawskim, 6 listopada 1944 aresztowany przez NKWD (mimo protestów działaczy PPR i obsady posterunku MO). Przebywał w Borowicze Uprawlienie-zarząd łagrów nr 270; na Wyżynie Wołdajskiej nad rz. Mstą. Obł. Nowogorod w połowie drogi z Moskwy do St. Petersburga. W skład uprawlienia nr 270 wchodziły obozy, których nazwy pozostały po przebywających tam wcześniej Niemcach.



Na następnej stronie zdjęcia uroczystości przy mogile bohaterów 1920 roku na cmentarzu w Markach - współczesne i przedwojenne.

Sylwia Kwas i Piotr Matusiak



Uroczystości przy mogile bohaterów na mareckim cmentarzu:










A tak ta żołnierska mogiła wyglądała w roku 1932:


Starosta warszawski p.Wardejn-Zagórski składa wieniec w imieniu rzadu II RP (2 listopada 1932r.)

(2 listopada 1932r.)

(2 listopada 1932r.)




Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry