Powyborcza refleksja

Mikołaj Szczepanowski

 29 listopada 2010    14:44

KONKUR~1Zestawienie wyborczych wyników w Markach natchnęło mnie ciekawą refleksją. Porównując wyniki poszczególnych kandydatów do tego kto uzyskał mandat widać, że nastąpiło już w naszym mieście upolitycznienie wyborów (dla jasności upolitycznienie, nie upartyjnienie!). Po rezultatach z 21 listopada 2010 czuć, że głosowaliśmy najpierw na listę, później na kandydata. O co chodzi?

Otóż gdyby mandaty, dostawali Ci, którzy otrzymali najwięcej głosów Rada Miasta wyglądałaby tak (dla uproszczenia wyniki dla całego miasta):

radaglos

Lub licząc procentowe poparcie w okręgu:

radapopar

Jak wygląda Rada Miasta można zobaczyć tutaj

Pozornie nadal głosujemy na ludzi, w praktyce rządzi system podziału mandatów opracowany przez d?Hondta. Przez to mandaty otrzymują najpierw listy, a później ludzie z poszczególnych list, na których oddaliśmy głos.

W poprzednich wyborach, mimo, że to już wtedy zaczął obowiązywać w Markach ten system doliczyłem się jednego takiego przykładu. Teraz jest ich 4. To prawie 20% składu Rady. Czy to dobrze, czy źle? Nie chce tego oceniać (przynajmniej nie w tym artykule), ale ustawodawca uznał, że taki system zapewni sprawne zarządzanie dużym miastem. Daleki też jestem od opinii, że ktoś dostał się do RM kosztem kogoś innego. Nikt do Rady Miasta nie dostał się przypadkiem, każdy na swoje poparcie musiał zapracować. Użycie wyników wyborów, ma na celu tylko pokazanie ile zależy od systemu jaki narzuca ordynacja wyborcza.

Reguły gry znali (a na pewno powinni znać) wszyscy kandydaci i nie dla nich jest ten tekst, tylko dla wyborców.
To Państwu sygnalizuję, że dla samorządu w Markach zaszły duże zmiany.

Mikołaj Szczepanowski

P.S. Korzystając z okazji - Wszystkim nowowybranym Radnym gratuluje i życzę owocnej pracy! Gratuluje też wyborcom, mam nadzieje, udanej elekcji:)

P.S. 2 Kiedyś istniała kategoria felietony, z której skorzystałem chyba tylko ja i p. Siennicka. Nie mogę już jej znaleźć, dlatego gościnnie w nadesłanych.

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry