Konkurs "Marki w zieleni" 2002 - najpiękniejsze ogrody

Rafał Redeł UMMarki

 15 lutego 2003    20:08

Po rekordowych tej zimy mrozach i opadach śniegu przyjemnie będzie obejrzeć zdjęcia z zeszłorocznego już konkursu pod hasłem MARKI W ZIELENI. Jest to konkurs organizowany od kilku lat w naszym mieście i z każdym rokiem przyciąga coraz więcej uczestników. Zachętą dla czytelników do udziału w nim niech będą zamieszczone tu zdjęcia ogrodów uczestników edycji 2002.
Pamiętajmy, że ogrody nie muszą mieć przecież rozmiarów Ogrodu Botanicznego w Powsinie, żeby cieszyć nasze oczy i dać możliwość wypoczynku w kojącym otoczeniu roślin. Wystarczy mały fragment ziemi, a nawet on nie jest konieczny, jeżeli udekorujemy roślinami balkon czy taras. Oto przykłady pięknych, wielobarwnych ogródków i klombów na małej powierzchni. (fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4). Właściciele tych ogrodów nie muszą nas zapewniać o swojej miłości do kwiatów - z pewnością poświęcają mu bardzo dużo czasu.

Fot. 1: Miejsce I

Fot. 2: Miejsce I

Fot. 3: Miejsce I

Fot. 4: Miejsce I

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.



W edycji 2002 przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca. Poniżej zdjęcia drugiego ze zwycięskich ogrodów (fot. 5-8):

Fot. 5: Miejsce I

Fot. 6: Miejsce I

Fot. 7: Miejsce I

Fot. 8: Miejsce I

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.



Sielski wygląd naszego domu uzyskamy obsadzając go malwami (Althaea rosea), wdzięcznymi roślinami naszych babć. Nie wymagają wiele pracy - raz wsadzone rozsiewają się każdego roku. (fot. 10)

Fot. 9: Miejsce II

Fot. 10: Miejsce II

Fot. 11: Miejsce II

Fot. 12: Miejsce II

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.



Gdy mamy mało przestrzeni i nie chcemy przesłaniać widoku z naszych okien zakładamy ogród z niskimi wolno rosnącymi roślinami na wzór japońskich ogrodów. (fot. 15) Bez wątpienia te imponująco kwitnące juki włókniste (Yucca filamentosa) przyciągały pełne zachwytu i zazdrości spojrzenia sąsiadów. Dostojne kwiatostany utrzymują się przez kilka tygodni i zwabiają owady swoim słodkim zapachem. (fot. 16)

Fot. 13: Miejsce III

Fot. 14: Miejsce III

Fot. 15: Miejsce III

Fot. 16: Miejsce III

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.





Nawet świeżo zagospodarowany teren z młodymi nasadzeniami robi wrażenie od lat wypieszczonego ogrodu a właścicielom daje powód do dumy. Możemy sobie wyobrazić jak będzie się on zmieniał w przyszłości. (fot. 17) Jeszcze kilka podpatrzonych ciekawych pomysłów, które można wykorzystać we własnym ogrodzie - po dokładnym przyjrzeniu się zawsze można w nim coś zmienić: poprawić czy ozdobić. Zachęcam do działania już niedługo wiosna, a to najlepsza pora na ogrodnicze porządki! Oto pomysł dla majsterkowiczów: nie tylko meble wykonano z drewna - również taras stanowią drewniane krążki. Całość wspaniale przemyślana i dopasowana. (fot. 20)

Fot. 17: Miejsce IV

Fot. 18: Miejsce IV

Fot. 19: Miejsce IV

Fot. 20: Miejsce IV

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.




Gdyby wszystkie dzieci mogły bawić się w tak uroczym miejscu, jak to na zdjęciu, pod czujną opieką rodziców odpoczywających na tarasie. (fot. 21)

Fot. 21: Miejsce V

Fot. 22: Miejsce V

Fot. 23: Miejsce V

Fot. 24: Miejsce V

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.



Jak malowniczo wygląda ręczna pompa otoczona barwnymi roślinami! Zamiast sterczeć w środku ogrodu stanowi ważny element ogrodowej dekoracji. (fot. 26) Na zwykle niewdzięcznym do zakładania trawnika miejscu wspaniale rosną sucholubne byliny popularnie nazywane skalniakami (cała gama rozchodników, rojników, floksów, gęsiówek, goździków i wiele innych). Z powodu braku kanalizacji miejskiej większość mieszkańców Marek takie miejsce posiada. Trawa, która na nich rośnie jest zwykle wyschnięta i słabsza. Założone tam alpinarium będzie wymagało podlewania tylko podczas największych upałów oraz piaszczystej przepuszczalnej gleby, a nie poskąpi nam za to kolorowych kwiatów. (fot. 26)

Fot. 25: Miejsce VI

Fot. 26: Miejsce VI

Fot. 27: Miejsce VI

Fot. 28: Miejsce VI

Ciąg dalszy na kolejnych stronach.



Do konkursu przedstawiono tonące w kwiatach balkony. Kaskady surfinii wymagają troskliwej ręki dającej codziennie odpowiednio dużą ilość wody i chroniącej przed ostrym światłem słonecznym. Popołudniowa herbata lepiej smakuje w tak przytulnym miejscu.
Dopóki zima, możemy tyko planować, ale gdy tylko śnieg stopnieje ustaną mrozy należy wziąć się do dzieła (choćby wsadzanie roślin cebulowych - już wkrótce odwdzięczą się pięknymi kwiatami tulipany, krokusy, żonkile). Gorąco zachęcam: Do dzieła!

Fot. 29: Miejsce I w kategorii balkonów

Fot. 30: Miejsce I w kategorii balkonów

Fot. 31: Miejsce I w kategorii balkonów

Fot. 32: Miejsce II w kategorii balkonów

Fot. 33: Miejsce II w kategorii balkonów

Fot. 34: Miejsce II w kategorii balkonów

Ciąg dalszy na następnej stronie.



Fot. 35: Miejsce III w kategorii balkonów

Fot. 36: Miejsce III w kategorii balkonów

Fot. 37: Miejsce III w kategorii balkonów

Fot. 38: Miejsce IV w kategorii balkonów

Fot. 39: Miejsce IV w kategorii balkonów

Fot. 40: Miejsce IV w kategorii balkonów




Tekst: Judyta Chilińska
Fotografie ze zbiorów UM Marki

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry