Wernisaż Marii "Maliny" Najdek w Galerii MOK - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 4 lutego 2011    17:13

2011-01-30 wernisaz malina najdek 072Dnia 30 stycznia 2011 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż autorskiej wystawy malarstwa i tkaniny, artysty plastyka Marii "Maliny" Najdek pt.: "Woda, ziemia, słońce, wiatr" oraz koncert muzyki popularnej w wykonaniu artysty muzyka Jerzego Kuszakiewicza (trąbka i elektroniczne instrumenty klawiszowe).

Uroczystość tradycyjnie, w elegancki sposób, poprowadziła dyrektor MOK Krystyna Klimecka, która serdecznie powitała zgromadzonych gości oraz przedstawiła bohaterów wieczoru: Malinę Najdek i Jerzego Kuszakiewicza. Znakomity showman i artysta Jerzy Kuszakiewicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina, przeplatał grane utwory błyskotliwymi komentarzami, informacjami o instrumentach dętych i żartami. Na repertuar koncertu, zagranego na trzech rodzajach trąbek z towarzyszeniem elektronicznego podkładu, złożyły się utwory powstałe w różnych wiekach - od baroku po czasy współczesne. Obok utworów Purcela, Rossiniego, w programie koncertu znalazły się też popularne piosenki, takie jak: "Jej portret" czy "White Christmas", w których mogliśmy usłyszeć także śpiew Jerzego Kuszakiewicza. Zagrany na serdeczną prośbę i zadedykowany publiczności przez dyrektor MOK Krystynę Klimecką utwór "In silencium - cisza" wzruszył wielu gości. Owacja po koncercie skłoniła artystę do bisu - na koniec zagrał radosną, pełną werwy melodię.

Jako komisarzowi wystawy "Woda, ziemia, słońce, wiatr" przypadł mi w udziale zaszczyt zaprezentowania osoby i twórczości Marii "Maliny" Najdek. Artystka zajmuje się malarstwem sztalugowym: pejzaż, portret, sceny rodzajowe, abstrakcyjne - obrazy olejne, pastele oraz tkaniną artystyczną. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie - Wydział Malarstwa i Grafiki ze specjalizacją ilustracja książkowa oraz tkanina. Jest członkiem Okręgu Warszawskiego Związku polskich Artystów Plastyków. Zaprezentowała swoją twórczość na 18. wystawach indywidualnych oraz ponad 100. wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Twórczość Maliny Najdek to dynamiczna, ale liryczna ekspresja. To wrażliwa praca z kolorem definiującym formę. Ważne jest wrażenie, nastrój, którego intensywność oddaje poziomem nasycenia barw. Swobodnie posługuje się wieloma technikami, wykorzystując bogactwo ich efektów. W sali pierwszej prezentujemy tkaninę artystyczną - zarówno wielkie formaty jak i urokliwe miniatury oraz inspirowane głównie naturą pastele. W sali drugiej wystawione zostało malarstwo olejne. wychodząc od studiów natury artystka prowadzi nas przez bogate strukturalnie, oniryczne pejzaże ku abstrakcyjnym, dynamicznym formom. z tej abstrakcji na kolejnych płótnach wyłania się miasto i jego twórca - człowiek, ukazany z miłością i pasją. W tym malarstwie czuć szmer wody, solidność ziemi, ciepło słońca i nostalgię wiatru.

Malina Najdek serdecznie podziękowała: dyrekcji oraz zespołowi MOK za ciepłe przyjęcie i profesjonalną realizację wystawy a licznie zgromadzonej publiczności za przybycie. Po tym miłym akcencie rozpoczęła się część towarzyska wieczoru, gdzie przy lampce wina i słodkim poczęstunku, goście toczyli długie, interesujące rozmowy o sztuce i życiu. Po miłym spotkaniu postały pamiątkowe zdjęcia i sympatyczne wspomnienia.

Komisarz wystaw Galerii MOK
Luiza Wojciechowska-Konopka

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27
fot. 28

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry