Ratujmy życie - podjęcie inicjatywy w Markach

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 11 lutego 2011    23:11

t_1„... pośród tych gestów na szczególne uznanie zasługuje oddawanie organów, zgodnie z wymogami etyki, w celu ratowania zdrowia, a nawet życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”.
Jan Paweł II, Evangelium Vitae, nr 86


W niedzielę, 13 lutego, po obchodzonym przez Kościół Światowym Dniu Chorego, w parafiach Diecezji Warszawsko-Praskiej Akcja Katolicka podejmuje inicjatywę „Ratujmy życie”, zainaugurowaną 9 stycznia w Auli Kurialnej w Warszawie przy ul. Floriańskiej 3 wykładem prof. Wojciecha Rowińskiego, krajowego konsultanta transplantologii klinicznej.

Na świecie żyje ponad milion ludzi dzięki przeszczepionym narządom.Co roku wykonuje się ponad 80 000 takich zabiegów,
a lista osób oczekujących na te zabieg rośnie bardzo szybko.

Co 14 minut nowy chory kwalifikowany jest do zabiegu, a codziennie kilkanaście osób umiera nie mogąc doczekać operacji przeszczepienia serca, wątroby lub nerki. Podstawowym problemem jest obecnie niedobór narządów do przeszczepienia w stosunku do potrzeb.

Apelujemy do mieszkańców Marek o podjęcie tego wezwania.W kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, parafii p.w. Św. Izydora oraz w kaplicy parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła dostępne są ulotki, zawierające podstawowe informacje o transplantacji oraz Karty Oświadczenia Woli, które zawierają naszą zgodę, by w razie nagłej śmierci, nasze tkanki i narządy zostały przekazane do transplantacji w celu ratowania życia innym. Deklarację ze zgodą na bycie dawcą należy nosić wraz z dokumentami.

W przyszłości, w mareckich parafiach, przedstawimy świadectwa ludzi żyjących dzięki przeszczepionym narządom, zaprezentujemy również krótkie wykłady lekarzy zajmujących się tą dziedziną medycyny. Jesteśmy otwarci na sugestie parafian dotyczące metod transplantologii w Polsce, Diecezji i parafiach.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Duszpasterstwo Służby Zdrowia, Wydział Duszpasterstwa Rodzin oraz Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ulotka do pobrania

Serdecznie zapraszam do podjęcia tej szlachetnej inicjatywy.
Marek Kroczek,
Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafiach Św. Izydora i NMP Matki Kościoła w Markach

Galeria

fot. 1
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry