24 lutego 2011    10:00

15 lutego br. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę w sprawie wskazania jednostek samorządu terytorialnego, które otrzymają dofinansowanie do budowy kompleksu boisk wielofunkcyjnych w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012". Na liście beneficjentów po wielu perypetiach wreszcie znalazły się Marki.

W ubiegłym roku, mimo starań organizacji społecznych i władz miasta, nie udało się wybudować Orlika. Początkowo Marki nie znalazły się na liście jednostek samorządu zakwalifikowanych do programu. Następnie po interwencji mareckich organizacji, m.in. stowarzyszenia Grupa Marki 2020, a także burmistrza, miasto znalazło się na liście beneficjentów po zwolnieniu miejsca przez jedną z gmin. Jednak trudna sytuacja finansowa województwa, związana z podatkiem janosikowym, spowodowała wstrzymanie dofinansowania Orlików, a pieniądze zabezpieczone w budżecie miasta przeznaczono na inne cele. Ponadto, wiele kontrowersji budziła lokalizacja kompleksu boisk w Markach. Orlik miał zostać wybudowany na tyłach parku miejskiego, co wiązało się z wycinką ponad 80 drzew, wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego, nad którym pieczę sprawuje konserwator zabytków.


W projekcie budżetu miasta Marki na 2011 rok, jaki otrzymali nowi radni, pieniądze na Orlika nie zostały zabezpieczone. Dzięki wielkiej koalicji na rzecz Marek, składającej z radnych PO, MSG, PiS i dwóch przedstawicieli Wspólnoty Samorządowej udało się wyasygnować środki na zabezpieczenie wkładu własnego gminy na budowę pierwszego bezpłatnego ogólnodostępnego kompleksu boisk ze sztuczną nawierzchnią w Markach. Zmieniono także lokalizację inwestycji z parku miejskiego na teren u zbiegu ulic Stawowej i Brzozowej i zobowiązano burmistrza do złożenia wniosku o przystąpienie do programu "Moje Boisko - Orlik 2012" w 2011 roku.


By zapewnić Markom przychylną decyzję włodarzy województwa w sprawie otrzymania dofinansowania (333 tys. z budżetu województwa, 333 tys. z budżetu państwa) podjęto niezbędne kroki. Jako radny miasta Marki wysłałem pisma z prośbą o udzielenie poparcia dla budowy Orlika w Markach m.in. do członków Zarządu Województwa, a także do radnych Sejmiku z Mazowsza przedstawiając sytuację naszego miasta. Również przewodniczący Rady Miasta Marcin Piotrowski, marecki radny powiatu wołomińskiego Paweł Porębski, członek Zarządu Koła PO w Markach Joanna Sokołowska-Żuk, a także ponownie stowarzyszenie Grupa Marki 2020 w osobach Katarzyny Dwornikiewicz, Jacka Orycha i Tadeusza Markiewicza włączyli się w działania zmierzające do otrzymania dofinansowania przez Marki. Wielkim orędownikiem budowy mareckiego Orlika był także wicemarszałek województwa Krzysztof Strzałkowski. Interwencję w tej sprawie podjęli również wiceprezes MTS Marcovia 2000 Grzegorz Miechowicz oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 4.


Teren przeznaczony pod budowę kompleksu boisk wielofunkcyjnych znajduje się w sąsiedztwie dużych osiedli mieszkaniowych o zabudowie wielorodzinnej. W pobliżu zlokalizowana jest szkoła podstawowa, która na swoim terenie nie posiada zaplecza sportowego na świeżym powietrzu, a w ciągu najbliższych kilku lat wybudowane zostanie także gimnazjum. Przy wyborze lokalizacji Rada Miasta kierowała się także bliskością głównej arterii miasta, którą kursuje 5 linii autobusowych ZTM, aby zapewnić właściwy dojazd do obiektu dla wszystkich mieszkańców Marek.


Pozostaje nam teraz czekać na uchwałę Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która zaakceptuje listę beneficjentów programu "Moje Boisko - Orlik 2012" na Mazowszu w 2011 roku. Miejmy nadzieję, że pozostanie to tylko formalnością, szczególnie, że sprawa mareckiego Orlika zainteresowała  kolejne osoby, m.in. posła na Sejm RP Andrzeja Smirnowa, a już jesienią rozegrany zostanie mecz otwarcia na nowym mareckim Orliku.


pp2Paweł Pniewski

Galeria

fot. 1
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry