Orliki ponad plan

Paweł Pniewski POMarki

 17 lutego 2011    18:35

Program "Moje Boisko - Orlik 2012" cieszy się olbrzymim zainteresowaniem samorządów, które zadeklarowały wybudowanie w 2011 roku kolejnych 467 kompleksów, w tym również w Markach i Wołominie. Oznacza to, że do października bieżącego roku, a więc z rocznym wyprzedzeniem, zrealizowana zostanie zapowiadana w 2007 roku w expose premiera Donalda Tuska liczba 2012 boisk w całej Polsce.


Jak przypomina Ministerstwo Sportu i Turystyki w komunikacie zamieszczonym na na stronach internetowych resortu, projekt został uruchomiony w 2008 roku. W przeprowadzonych dotychczas trzech edycjach programu ministerstwo dofinansowało budowę 1803 boisk.

W wyniku trzyletnich doświadczeń i obserwacji Ministerstwo Sportu i Turystyki w tegorocznej IV edycji programu wprowadza zmiany do założeń realizacji projektu. Mając na uwadze możliwości finansowe części gmin zostanie zmieniona zasada dofinansowania. Zmiany zmierzają do zmniejszenia finansowego udziału w budowę Orlika w przypadku uboższych gmin.

Program został również rozszerzony o budowę w ramach istniejących już kompleksów tzw. Białych Orlików, czyli składanych sezonowych lodowisk. Dotychczas w całym kraju powstało 38 tego typu obiektów. W 2011 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki zakłada realizację kolejnych 100-150 lodowisk.

Budowa kompleksów sportowych w ramach programu "Moje Boisko - Orlik 2012" stanowi jedynie początek wielkiego społecznego projektu mającego na celu promocję sportu jako alternatywy spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Z tego względu na Orlikach wdrażane są programy miękkie, jak Akademia Orlika i Animator, które mają sprawić, że nowopowstałe kompleksy sportowe będą tętniły życiem. W ramach projektu Animator na Orlikach zatrudniani są trenerzy bezpośrednio odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie każdego obiektu. Z kolei w Akademii Orlika 3000 dzieci w wieku 6-8 lat objętych jest 10-miesięcznym szkoleniem piłkarskim prowadzonym przez wykwalifikowanych trenerów.

W 2011 roku odbędzie się również II edycja Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Zeszłoroczny turniej okazał się największą tego typu piłkarską imprezą w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy dzieci z całej Polski.

Trzy lata po rozpoczęciu programu "Moje Boisko - Orlik 2012" już dziś możemy powiedzieć, że okazał się on wielkim sukcesem. Dzięki niemu zmniejszamy dystans jaki dzieli Polskę od krajów europejskich i umożliwiamy dzieciom, młodzieży, a także dorosłym, zarówno z dużych miast, jak i z małych miejscowości, dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych - pisze resort sportu w komunikacie.

Podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek w Warszawie szef resortu Adam Giersz. poinformował, że w budżecie Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2011 roku na realizację czwartej edycji programu "Moje Boisko - Orlik 2012" zagwarantowanych jest 250 mln złotych zł.

"Zaplanowaliśmy wydatki na realizację programu budowy Orlików w 2011 roku w wysokości 250 mln złotych. Wszystkie gminy, które będą miały zapewnione dofinansowanie Urzędów Marszałkowskich otrzymają wsparcie ministerstwa. Są podstawy do zadowolenia, na sportowej mapie Polski pojawiło się od 2008 roku 1803 boiska. Coraz więcej dzieci, młodzieży, a także dorosłych ma dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych. Program okazał się wielkim sukcesem" - powiedział minister Giersz.

źródło: www.platforma.org

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry