Obóz Goju Ryu Karate Do Seiwa Kai

Krzysztof Bychowski UKSSanchin

 2 lipca 2008    13:36

sanchinW dniach 20 ? 25.06.2008 r. w Pabianicach odbył się I Ogólnopolski Obóz Goju Ryu Karate Do Seiwa Kai, który poprowadził Prasident JKF Goju Kai Europa shihan Leo Lipinski ? 7 Dan Goju Kai, 8 Dan Seiwa Kai. W tym doniosłym wydarzeniu udział wzięli również zawodnicy Ośrodka Rekreacyjno ? Sportowego ?SANCHIN? działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Markach.

Zajęcia odbywały się dwa razy dziennie z podziałem na grupy zaawansowania. W grupie początkującej przerobiono wymagania egzaminacyjne do stopnia 6 kyu oraz Kata Gekisai Ichi, Gekisai Ni i Saifa. Zwłaszcza w Saifa Shihan zwracał dużą uwagę na prawidłowe wykonanie Ura Uchi ? aspekt miękkości, oraz zastosowanie występujących w formie uników.

W grupie zaawansowanej przećwiczono Kihon egzaminacyjny w Neko-ashi-dachi oraz nowe elementy wprowadzone przez Hanshi Shuji Tasaki ? 8 Dan Goju Kai (szef szkoły Seiwa Kai). Kata to powtórka Gekisai oraz Sanseru, Shisochin i Seipai. Shihan w trakcie bardzo ciężkich treningów starał się wyrobić w ćwiczących nawyk indywidualnego podejścia do Kata. Wybór form przez Shihana Lipińskiego nie był przypadkowy. W Goju Ryu Karate Do każde Kata musi być ćwiczone inaczej, nie ma schematu, ponieważ każda forma uczy czegoś innego. Sanseru to Go w Karate, Shisochin to dźwignie a Seipai to Tai Sabaki.

W trakcie treningu nie mogło zabraknąć bazowych Kata Goju Ryu tj. Sanchin i Tensho. Nasz nauczyciel z wielką cierpliwością tłumaczył różnice w sposobie wykonania ?podobnych? technik występujących w obu formach. Zarówno techniki jak i oddychanie w obu tych Kata jest różne! Ponad 45 letnie doświadczenie mistrza w sztukach walki pozwalało niejako ?na słuch? wyłowić błędne oddychanie?Shihan przechodząc pomiędzy szeregami ćwiczących reagował instynktownie na błąd ćwiczącego do którego stał np. plecami?

Goju Ryu to także Goju Kumite, każdy trening kończył się walkami. Jak to określił nasz mistrz ??jak już nie masz siły, to jest właśnie najlepszy czas na trening Kumite, wtedy doskonalisz siłę umysłu??. Największy nacisk kładziony był na Tai Sabaki, tak charakterystyczne dla szkoły Seiwa Kai oraz natychmiastową reakcję na technikę przeciwnika.

W trakcie trwania obozu odbył się turniej Kata z podziałem na kategorie wiekowe. Poniżej przedstawiam wyniki:
Rok urodzenia 2000 - 1998
I miejsce ? Kamila Paciorek - ORS Sanchin;
II miejsce ? Bartosz Wronka - ORS Sanchin;
III miejsce ? Aleksandra Jakubczak - ORS Sanchin;
IV miejsce ? Zofia Figurska - ORS Sanchin.
Rok urodzenia 1997 ? 1995
I miejsce ? Alicja Wysocka - ORS Sanchin;
II miejsce ? Kamil Orciuch;
III miejsce ? Justyna Pianka - ORS Sanchin;
IV miejsce ? Damian Czerniakiewicz - ORS Sanchin.
Rok urodzenia 1994 i starsi
I miejsce ? Małgorzata Błachuta;
II miejsce ? Tomasz Wojno - ORS Sanchin;
III miejsce ? Szymon Głębocki;
IV miejsce ? Patryk Mazurkiewicz.

Na zakończenie przeprowadzone zostały egzaminy, decyzją Shihana 5 osób zostało promowanych na wyższy stopień kyu a Małgorzata Błachuta na stopień 1 Dan. GRATULUJEMY !!!

Miniony obóz nie był sportowym tylko z nazwy. Warto wspomnieć, że oprócz treningów uczestnicy obozu mieli codziennie do dyspozycji krytą pływalnię, saunę oraz boiska do piłki nożnej, siatkowej i koszykówki.

Był to szczególny obóz, ponieważ pierwszy w Polsce prowadzony przez Shihan Leo Lipinski, w którym oprócz naszych zawodników wzięli udział karateka z klubów w Siedlcach, Stargardzie Szczecińskim, Lubiniu, Wrocławiu i Radzionkowie.
Do zobaczenia za rok ;-).


President
Goju Ryu Karate Do
Seiwa Kai Poland
mgr Piotr Wysocki 4 Dan

Galeria

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry