Wernisaż wystawy "Preludium dla Čiurlionisa" - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 18 kwietnia 2011    15:37

2011-04-09 preludium ciurlionis 14Dnia 9 kwietnia 2011 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż zbiorowej wystawy "Preludium dla Čiurlionisa" upamiętniającej setną rocznicę śmierci wielkiego malarza i kompozytora litewskiego Mikołaja Konstantego Čiurlionisa. Uroczystość uświetnił koncert "In memoriam" w wykonaniu znakomitej pianistki Ireny Podobas.
Uroczystość poprowadziła Dyrektor MOK Krystyna Klimecka, która rozpoczęła od poetyckich, pełnych ciepła, wspomnień o M.K. Čiurlionisie. W swoją wypowiedź wplotła fragment z książki biograficznej o M.K. Čiurlionisie, autorstwa Jadwigi Siedleckiej pt.: "Čiurlionis - Preludium warszawskie", przedstawiający opis ostatnich chwil życia artysty zmarłego w Pustelniku (obecnie Marki).
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Marki - Janusz Werczyński, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę zarówno na sztukę, która powinna być ponad wszelkimi podziałami, jak i na aktualną sytuację stosunków Polski i Litwy - podkreślił potrzebę współpracy i wzajemnego zrozumienia.
W przepięknym koncercie Irena Podobas przeplatała grane utwory prezentacjami wybranych faktów z muzycznej kariery M.K. Čiurlionisa. Nawiązując do muzycznych korzeni artysty - był synem organisty - na początek wybrała utwór J.S. Bacha. Następnie zagrała kilka Preludiów Čiurlionisa, a także nokturn, który był pierwszym opublikowanym dziełem tego kompozytora. Nie zabrakło utworu E. Morawskiego - najlepszego przyjaciela M.K. Čiurlionisa - ciemna mroczna kompozycja utrzymana w molowej tonacji, świadczy o sile z jaką obaj nawzajem na siebie wpływali muzycznie. Irena Podobas włączyła również do koncertu utwór Debussy'ego oraz bardzo znany polonez "Pożegnanie Ojczyzny" M. K. Ogińskiego. Autor tego ostatniego, był przodkiem mecenasa Čiurlionisa, księcia Michała Ogińskiego. Wszystkie zagrane kompozycje łączyły się z osobą głównego bohatera wieczoru, lub stanowiły przykład kontekstu muzycznego, w który był zanurzony.
Jako komisarz wystawy i prowadząca warsztaty pod tytułem "Preludium dla Čiurlionisa", z rąk Dyrektor Krystyny Klimeckiej i Burmistrza Janusza Werczyńskiego otrzymałam dyplom i miłą pamiątkę - serdecznie dziękuję. Następnie miałam okazję omówić założenia naszej wystawy i jej związek ze sztuką M.K. Čiurlionisa. Artysta zostawił bogatą spuściznę - zarówno obrazy jak i utwory muzyczne, będące odzwierciedleniem jego idei - harmonii i jedności wszystkich sztuk. Kiedy jednak artysta pozostaje naprawdę żywy? Wtedy, gdy jego dzieła są inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców. Kiedy sztuka jednoczy? Gdy nie stawiamy podziałów - ani ze względu na wiek, ani na wykształcenie - gdy każdy z potrzeby serca może stać się autorem pracy honorującej postać Wielkiego Artysty.
Pierwszym etapem przygotowań do wystawy w hołdzie utalentowanemu Litwinowi było zorganizowanie warsztatów "Preludium dla Čiurlionisa" które przy znakomitej frekwencji odbyły się w dniach 5-6 lutego 2011 w Mareckim Ośrodku Kultury. Uczestnicy, wśród których znaleźli się artyści profesjonalni i nieprofesjonalni z Marek i okolic oraz młodzież szkolna (osoby uczęszczające na zajęcia w MOK, grupy ze szkół i uczniowie indywidualni), wysłuchali prelekcji prezentującej życie i twórczość M.K. Čiurlionisa a potem oddali się twórczej pasji w rytm utworów artysty. Następnie wystosowaliśmy zaproszenie do artystów indywidualnych, w tym do członków Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, którzy znają życie i twórczość M.K. Čiurlionisa, aby inspirując się jego postacią - dostarczyli prace będące odpowiedzią na temat "Preludium dla Čiurlionisa".
W obu przypadkach spotkaliśmy się z ogromnym odzewem, otrzymując wielką ilość znakomitych prac. Dla każdego z artystów, twórczość M.K. Čiurlionisa stała się osobistym doświadczeniem, przefiltrowanym przez paradygmat, którym kierujemy się we własnej twórczości.
Dyrektor MOK Krystyna Klimecka i Burmistrz Miasta Marki Janusz Werczyński, w podziękowaniu za udział w wystawie wręczyli wszystkim 56 autorom prezentującym prace na wystawie - pamiątkowe dyplomy i odznaki, a młodzież dodatkowo otrzymała piórka lub kalendarze związane z Čiurlionisem. Artyści poczuli się wyróżnieni i wzruszeni tym gestem.
Ostatnim, ale równie ważnym punktem programu była część towarzyska, gdzie przy słodkim poczęstunku i lampce wina lub soku (młodzież!) artyści i goście mieli okazję poznać się wzajemnie, wymienić uwagi dotyczące postaci i twórczości M.K. Čiurlionisa oraz podyskutować o sztuce i prezentowanych pracach.

Komisarz wystaw Galerii MOK


Luiza Wojciechowska-Konopka



[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry