XVI Powiatowy Konkurs Sprawności Ortograficznej "Dyktando 2011" rozstrzygnięty!

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 27 maja 2011    11:36

2011-05-24 dyktando final_0076Za nami szesnasta edycja Powiatowego Konkursu Sprawności Ortograficznej "Dyktando 2011" zorganizowanego przez Marecki Ośrodek Kultury w ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego pod patronatem Starosty Wołomińskiego. Jest to impreza mogąca pochwalić się piękną tradycją i niesłabnącym zainteresowaniem uczestników - wszystkich gimnazjalistów klas I w powiecie wołomińskim.
Siedmiu edycjom tego konkursu patronował redaktor Andrzej IBIS Wróblewski - jeden z najlepszych i najbardziej opiniotwórczych dziennikarzy polskich. Był m. in. wielkim popularyzatorem kultury języka, autorem wielu felietonów na temat poprawności językowej. Ten wybitny językoznawca od 1995 roku, czyli od pierwszej edycji patronował naszemu konkursowi razem z burmistrzem Marek. Po trzech edycjach konkurs przekształcił się w dyktando powiatowe, a do dwóch patronów dołączył trzeci - Starosta Wołomiński. Podczas uroczystych finałów Andrzej Wróblewski wygłaszał niezwykle ciekawe pogadanki na temat poprawności językowej, zawsze podkreślał ogromną potrzebę dbałości o naszą polszczyznę. Wyrażał wielki podziw i uznanie dla młodzieży i ich pedagogów. Popierał swoim autorytetem troskę o dobre wychowanie młodzieży w bliskim jego sercu zakresie. Zmarł w 2002 roku.
W 2010 roku przypadał Jubileusz naszego konkursu. Ku naszej radości XV "Dyktando" zgodził się objąć honorowym patronatem prof. Jerzy Bralczyk wybitny językoznawca polski, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy a jednocześnie wykładowca, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego PAN oraz członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN. Jest także autorem wielu prac naukowych, książek i artykułów ze swojej dziedziny.

Tegoroczna, XVI edycja Powiatowego Konkursu Sprawności Ortograficznej "Dyktando 2011" zgromadziła młodzież reprezentującą 10 ośrodków kultury zrzeszonych w Porozumieniu Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego.
Honorowym patronatem objął ją znakomity językoznawca polonistyczny, autor i współautor wielu publikacji naukowych, prof. dr hab. Włodzimierz Gruszczyński, który też napisał finałowy tekst dyktanda, z którym w Mareckim Ośrodku Kultury zmierzyło się 17 maja 2011 czterdziestu pięciu finalistów konkursu ortograficznego, walczących o tytuł najlepszych w powiecie wołomińskim. Niestety, nie było osoby, która napisałaby tekst dyktanda bezbłędnie, ale jak sam autor przyznał, że tekst, choć pozornie łatwy, zawierał kilka niespodzianek, nad którymi łamią sobie głowy nawet zawodowi korektorzy tekstów.
24 maja w Mareckim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty finał konkursu z udziałem honorowego patrona, profesora Włodzimierza Gruszczyńskiego oraz finalistów i ich nauczycieli.
W pierwszej części spotkania profesor, w krótkim, ciekawym wykładzie opowiedział młodzieży o historii polskiej ortografii. Zaczynając od pierwszych zapisanych pojedynczych słów z XIII wieku, poprzez nieliczne odręczne zapiski i pierwsze drukowane pisma poprowadził opowieść o nieustannie ewoluującym języku polskim, którego obecny kształt i ujednolicenie pisowni zawdzięczamy tak naprawdę pracy naukowców okresu międzywojennego i traktatom z lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Profesor Gruszczyński wspomniał tez o ogromnej roli jaka obecnie odgrywa Rada Języka Polskiego i dodał, że nasz język zmienia się - i będzie się zmieniał, aby nadążyć za ewolucją społeczeństwa.
W dalszej części uroczystości laureatom oraz pozostałym finalistom i ich nauczycielom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez patrona "Dyktanda 2011" Starostę Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego. Laureatka pierwszego miejsca, markowianka Aleksandra Gofroń, otrzymała także specjalną nagrodę książkową od prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego.
Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury, Krystyna Klimecka, serdecznie gratulowała laureatom i dziękowała wszystkim finalistom za udział w konkursie, złożyła także szczególne podziękowania za współpracę przy organizacji XVI edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego profesorowi Włodzimierzowi Gruszczyńskiemu, dyrekcjom ośrodków kultury, reprezentowanym przez Dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce, Roberta Smoderka, oraz nauczycielom języka polskiego w gminach powiatu wołomińskiego. Sama także odebrała od nauczycieli gorące podziękowania za organizację konkursu i najlepsze życzenia dalszych udanych imprez w Mareckim Ośrodku Kultury. Profesor Gruszczyński wpisał w Księdze Pamiątkowej MOK następujące słowa:
"Pięknie dziękuję za zaproszenie do współpracy przy konkursie ortograficznym. Jestem pełen uznania i podziwu dla osiągnięć Mareckiego Ośrodka Kultury. Oby sukcesów było jak najwięcej."

A oto lista laureatów tegorocznego "Dyktanda":I miejsce - ALEKSANDRA GOFROŃ - ZS 2 w Markach - nauczyciel: Beata Śpiewak
II miejsce - MAGDALENA MUSZYŃSKA - PG 1 w Wołominie - nauczyciel: Wanda Bąk
III miejsce - KAMIL KAMIŃSKI - PG w Dąbrówce - nauczyciel: Anna Karłowicz

Wyróżnienia:
Natalia Kozłowska - ZS 2 W Markach - nauczyciel: Beata Śpiewak
Małgorzata Bielecka - PG 2 w Ząbkach - nauczyciel: Agnieszka Iwanowska
Izabela Ziubińska - Gimnazjum w Jasienicy, gmina Tłuszcz - nauczyciel: Agnieszka Godleś

Serdecznie gratulujemy!


MOK w Markach[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry