Marecka młodzież z wizytą w Sejmie

Paweł Pniewski UMMarki RadaMiastaMarki

 26 czerwca 2011    22:01

21 czerwca uczestnicy młodzieżowej sesji Rady Miasta, zorganizowanej przez radnych z okazji Dnia Dziecka, wybrali się na wycieczkę do Sejmu RP. Na Wiejskiej nasza młodzież mogła zapoznać się z pracą polskich parlamentarzystów oraz zgłębić tajemnice sejmowych korytarzy. Wycieczka zorganizowana została przez przewodniczącego Rady Miasta Marcina Piotrowskiego z pomocą Urzędu Miasta.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali plenarnej Sejmu. Nasz przewodnik objaśnił grupie proces legislacyjny, jaki przejść musi każda ustawa oraz wskazał na sali plenarnej, gdzie zasiadają kluby parlamentarne, przedstawiciele rządu oraz osoby pełniące pozostałe funkcje konstytucyjne w państwie.

Następnie udaliśmy się do holu głównego, gdzie zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej polskich parlamentarzystów poległych w czasie II wojny światowej, przeszliśmy pod tablicę upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na schodach przy wejściu głównym ? tradycyjnym miejscu sesji fotograficznych wszystkich grup odwiedzających gmach Sejmu. Po wykonaniu zdjęcia młodzież mogła zapoznać się z makietą przedstawiającą cały teren Sejmu oraz zobaczyć historyczne laski marszałkowskie.

Kolejnym punktem zwiedzania była sala kolumnowa, znana m.in. z transmisji posiedzeń sejmowych komisji śledczych, skąd przeszliśmy do gmachu Senatu. Na sejmowych korytarzach mijaliśmy posłów znanych z mediów: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Stanisława Żmijana, czy też Stanisława Żelichowskiego. Na dłużej udało nam się zatrzymać posłów: Ryszarda Kalisza oraz Mariusza Błaszczaka.

Na zakończenie marecka młodzież udała się do Domu Poselskiego, gdzie w restauracji poselskiej czekał słodki lunch, a następnie mogła zaopatrzyć się w pamiątki z wycieczki. Być może ktoś z uczestników wycieczki za kilka lat powróci na Wiejską, by zasiąść w ławach sejmowych i debatować nad najważniejszymi dla państwa kwestiami, czego wszystkim uczestnikom młodzieżowej sesji Rady Miasta życzę.

Paweł Pniewski
pniewski.wordpress.com

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry