Wakacyjna Sesja czyli kanalizacja oraz skwitowanie prac Burmistrza za 2010 (XI Sesja Rady Miasta, 29.06.2011)

Marcin Piotrowski

 4 lipca 2011    18:26

markiPomimo kilkudniowego wakacyjnego nastroju naszego Miasta, Rada Miasta odbyła kolejne (już XI) posiedzenie poświęcone m.in. zgodnie za tradycją aktualnym pracom kanalizacyjnym oraz skwitowaniu działalności burmistrza za rok 2010. Pomimo wakacyjnej aury posiedzenie Rady przebiegało bardzo merytorycznie ale o tym poniżej...

Wobec zbliżającego się apogeum prac kanalizacyjnych w naszym mieście zbiegającego się z okresem wakacyjnym, postanowiliśmy włączyć do prac Rady podczas XI sesji w/w kwestię, która wielu z nas spędza sen z powiek. Na początku Prezes Spółki p. Kajetan Specjalski wraz z ekspertem p. Zbyszkiem Maksymem przedstawili harmonogram prac na najbliższe miesiące, później padało wiele pytań dotyczących obecnych i przyszłych prac m.in. zakończenie prac w ulicach Ząbkowskiej, Okólnej, Wspólnej - więcej na http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=709 .  

Prezes Specjalski również przedstawił informację w zakresie najbliższych działań związanych z polityką informacyjną wobec naszych mieszkańców m.in. uruchomienie specjalnych stron  internetowych poświęconych pracom kanalizacyjnym jak i kwestiom przyłączy. I tym sposobem poruszyliśmy kolejną ważna  kwestię dotyczącą kwestii kanalizacji tj. projektów przyłączy bowiem otrzymujemy informacje, iż do mareckich domów pukają nie tylko projektanci Mareckiej spółki ale również prywatnych wykonawców czy też biur projektowych. Kwestia jest nie zwykle ważna z uwagi na fakt, iż zgodnie z decyzją Rady Miasta projekty przyłączy zostaną przekazane przez Spółkę miejską mieszkańcom nie odpłatnie, zatem proszę mieszkańców o rozwagę w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru projektanta.

Kolejną punktem Sesji było skwitowanie działalności burmistrza Janusza Werczyńskiego za rok 2010. Burmistrz uraczył nas bardzo ciekawą prezentacją ukazującą sytuację gminy w roku 2010 na tle lat poprzednich. Po zapoznaniu się przez Radę z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej (pozytywnymi) oraz opinią Komisji Rewizyjnej przyszedł czas na dyskusje, którą wspierali pracownicy Urzędu Miasta w osobach naczelników poszczególnych wydziałów, którzy starali się wspierać burmistrza w udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta w roku 2010. Po zakończeniu dyskusji Rada Miasta podjęła uchwałę o udzieleniu absolutorium (17 głosów - ZA, 1 głos - PRZECIW, 1 - WSTRZYMUJĄCY).

Burmistrz podziękował za podjęcie uchwały, ze strony Rady padły jednoznaczne wskazania, iż jest to pewnego rodzaju mandat zaufania i chęci współpracy na rzecz dobra naszego miasta bo...oczywiście...Marki są Najważniejsze..

Dalsze prace Rady przebiegły bardzo sprawnie bowiem na wniosek burmistrza zdjęliśmy punkty obrad poświecone uchwale w sprawie Programu Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz określenia trybu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego, podjęliśmy uchwały w sprawie zgody na odpłatne nabycie gruntów do zasobów nieruchomości gminnych oraz  wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości. W przypadku jednej uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na odpłatne nabycie gruntów do zasobów nieruchomości gminnych Rada podjęła decyzję o odesłaniu projekt uchwały do Komisji Budżetowej z uwagi na wątpliwości dotyczącej proponowanej ceny ze strony właściciela tj. firmy  Volumetric.

 W sprawach różnych poruszono wiele kwestii m.in. terminów przetargów na budowę ORLIKA oraz dokumentację projektową dla nowej siedziby ZS Nr , zgłoszenia programu termomodernizacji mareckich placówek oświatowych do NFOŚiGW, czystości ulic, nadal brakującego lustra drogowego.

Ponadto radny Arek Werelich poruszył kwestię nie wzięcia udziału czy też brak udziału w programie firmy Nivea (http://www.nivea.pl/?nvem=/modules-components/ext/pl-PL/expertise-modules/100-placow-zabaw) skierowanym m.in. do samorządów, które wskażą miejsca lokalizacji placów zabawa, których budowę sfinansuje właśnie firma Nivea - więcej - http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=709 

Na zakończenie Sesji  radny Paweł Pniewski przedstawił wstępny program obchodów Bitwy Warszawskiej w Markach w postaci apelu poległych na cmentarzu mareckim cmentarzu, który odbędzie się 15 sierpnia 2011 o godzinie 20.00. Apel poległych zostanie połączony z przedstawieniem roli Marek w Bitwie Warszawskiej, zbiórką środków na odbudowę pomnika poległych żołnierzy oraz prezentacją projektu w/w pomnika, który w czasach PRL został zdewastowany.

 Na zakończenie obchodów planowany jest festiwal lampionów - ... abyśmy nie zapomnieli o tych, którzy postawili swoje życie za naszą wolność...

puszczanie lampionów

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry