PJN postuluje likwidację zatorów płatniczych dla przedsiębiorców

Jan Orłowski PJNMarki

 8 lipca 2011    17:11

Polska Jest Najważniejsza chce, aby osoby prawne i fizyczne płaciły podatki dopiero po wpłynięciu na konto środków będących przedmiotem rozliczenia.


Postuluje również zobligowanie urzędników do wydawania decyzji administracyjnych w terminie do 30 dni, a także skrócenie postępowań przed sądami gospodarczymi do 90 dni.

- Proponujemy konkretne rozwiązanie likwidujące zatory płatnicze dla przedsiębiorców - mówił na sobotnim briefingu prasowym Paweł Poncyljusz. - Chcemy zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Chodzi o to, aby rozliczanie podatku dochodowego odbywało się dopiero na podstawie wpływu pieniędzy na konto przedsiębiorcy.

Paweł Poncyljusz zaznaczył przy tym, że Klub Parlamentarny Polska Jest Najważniejsza złożył już odpowiedni projekt ustawy w Sejmie.

- Dzisiaj częstym powodem zatorów płatniczych dla przedsiębiorców jest to, że jest wystawiana faktura, w wyniku której podatnik w kolejnym miesiącu musi zapłacić wszelkie podatki, a często pieniądze za fakturę wpływają po kilku miesiącach. Stąd proponujemy tak zwaną metodę kasową, która oznacza, że podatek jest wymagany w momencie, kiedy wpłyną pieniądze na konto.- objaśniał projekt Klubu PJN jego Przewodniczący.

Paweł Poncyljusz podkreślił, że zapłata podatku odroczona o kilka miesięcy nie niesie ze sobą większych niż obecnie skutków finansowych dla budżetu państwa.

- Przedsiębiorcy będą płacić podatki dopiero po otrzymaniu pieniędzy od swoich kontrahentów, ale to nie oznacza, że podatek nie wpłynie - tłumaczył.

PJN planuje również złożyć projekt ustawy wprowadzającej przepis zobowiązujący każdy urząd do wydania decyzji administracyjnej w ciągu trzydziestu dni, a jeśli ten termin nie zostanie dotrzymany, automatycznie będzie to oznaczało, że zapadła decyzja korzystna dla wnioskującego.

Kolejnym postulatem PJN jest wprowadzenie obowiązku rozstrzygania spraw przez sądy gospodarcze w czasie dziewięćdziesięciu dni. - Dzisiaj średni czas trwania procesu między dwoma podmiotami przed sądem gospodarczym trwa do kilkuset dni. Dlatego będziemy proponować sztywne rozwiązania, które wymuszają rozstrzygnięcia w tych sprawach do dziewięćdziesięciu dni - powiedział Przewodniczący.
http://www.stronapjn.pl/

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry