Świetlik powraca do Marek

Jacek Orych MSG Marki2020

 13 września 2011    09:34

W chwili wypadku my-kierowcy mamy karoserię, poduszki powietrzne i pasy. Nasze dzieci, które idą lub wracają ze szkoły, nie mają żadnej ochrony. Niech chociaż będą dobrze widoczne?

Taka myśl nam przyświecała, gdy rozpoczynaliśmy przygotowania do wrześniowej akcji "Świetlik - Twój przyjaciel". Już po raz trzeci rozdamy dzieciom z mareckich szkół odblaski. Po to, by były bardziej widoczne a przez to bardziej bezpieczne.


Przygotowując dla Was tę informację zajrzeliśmy do policyjnych statystyk. Dane są przerażające. W 2010 r. w całym kraju doszło do prawie 11,3 tys. wypadków z udziałem pieszych. Straciło w nich życie aż 1,2 tys. osób, a rannych zostało 10,8 tys. osób. Częstymi miejscami nieszczęśliwych wypadków są pasy (3,3 tys.), skrzyżowania (3,2 tys.) oraz chodniki (0,4 tys.). Najgorsze przychodzi jesienią. We wrześniu, październiku i listopadzie dochodzi do 1,1 - 1,6 tys. wypadków miesięcznie. Takiej dużej liczby nie było w żadnych, innych miesiącach.


Nie chcemy, by również na terenie Marek dochodziło do takich nieszczęść. A przecież codziennie przez miasto przetacza się 60 tys. pojazdów dziennie. Do tego dochodzi budowa kanalizacji, której ubocznymi, negatywnymi efektami są zniszczenia oznakowania poziomego i pionowego oraz - delikatnie mówiąc - nietypowe zachowania kierowców (np. jazda po chodniku). Tymczasem dzieci ?mając daleko do jakiegokolwiek placu zabaw ? wręcz bawią się przy ulicach lub poruszają się po nich niestety często źle oznakowanymi rowerami.


Chcąc zminimalizować ryzyko nieszczęść, rozdamy odblaski uczniom pięciu publicznych szkół podstawowych, prywatnej szkoły Ad Astra oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej. Ich zakup umożliwiło nam Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze, które na ten cel przeznaczyło pieniądze z ?1 proc.?. Odblaski będą dystrybuowane w szkołach między 19 a 23 września - oczywiście bezpłatnie.


Żeby dodatkowo zachęcić najmłodszych obywateli naszego miasta, po raz drugi zorganizujemy konkurs na najciekawiej i najlepiej przyklejone odblaski. Wystarczy zrobić ich zdjęcie i przesłać je na adres konkurs@marki2020.pl. Następnie prace zostaną zaprezentowane internautom, którzy dokonają wyboru. Te, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną nagrodzone.



I pamiętajmy


To, że nasze dzieci widzą samochód, nie oznacza wcale, że są widziane przez kierowców. Dlatego tak ważne jest, by nosiły na ubraniu bądź wyposażeniu elementy odblaskowe.


Grupa Marki 2020

Galeria

zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry