Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań - (XIII) Sesja Rady Miasta - 24.08.2011

Marcin Piotrowski RadaMiastaMarki

 13 września 2011    10:0220110820122aPierwotnie XIII Sesja Rady Miasta miała być poświecona zmianom obwodów wyborczych w związku ze zbliżającymi się wyborach do Sejmu i Senatu. Jednakże nadzwyczajna sytuacja w naszym mieście związana z podtopieniami spowodowała nie tylko Nadzwyczaną Sesję Rady Miasta ale również zdecydowanie odcisnęła się na zawartości XIII Sesji. Idąc na przeciw krytycznej sytuacji oraz głosom mieszkańców, Rada Miasta podjęła decyzje inwestycyjne, przekazując kolejne środki na rzecz modernizacji rowów melioracyjnych jak i budowy kanalizacji deszczowej. Tym samym zwiększono kwotę na w/w działania do wysokości 6 mln zł dając jednoznacznym sygnał wielu głosom, które zarzucały obecnym radnym wirtualne obietnice ale o tym poniżej...O dotychczasowym stanie prac związanych z poprawą krytycznej sytuacji miasta pisałem już wiele razy. Poczynając od opisu aktualnego stanu prac  http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=968 kończąc na zestawieniu dodatkowych prac, na rzecz których podczas XIII sesji miały zostać zabiezpieczone środki http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=924. Podczas posiedzenia w dniu 24.08.2011 Rada Miasta dokonała zmian w budżecie, które pozwolą na realizację wymienionych zadań - http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=998. Ostatnie przetargi oraz ich wyniki jednoznacznie potwierdzają detereminację Rady w zakresie pomocy mieszkańcom naszego miasta http://bip.marki.pl/pl/bip/przetargi/2011 .

Kolejną kwestią, którą zajęła sie Rada było wyrażenie zgody na zaciągnięcia długoterminowej pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która jest elementem wsparcia projektu modernizacji budynków szkolnych, przedszkolnych oraz Urzędu Miasta. Dzięki temu, uczestnicząc w programie NFOŚiGW mamy szansę na 90 % dofinansowanie modernizacji siedmiu obiektów miejskich (Szkoły Podstawowe. nr 1/3/4/5, Przedszkola Publiczne nr 1/2/3 oraz budynek Urzędu Miasta) w postaci 30 % dotacji bezzwrotnej oraz 60 % pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach ale o tym już pisałem  - http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=42. Teraz pozostaje Nam tylko trzymać kciuki.

Oczywiście podjęliśmy również stosowną uchwałę w sprawie zmian w podziale na obwody głosowania - http://bip.marki.pl/pl/bip/px_0007.2011.081.pdf . Prace nad tą uchwałą w Komisji Oświaty dały nam pewien przedsmak przed pracami nad nowym podziałem okręgów wyborczych naszego miasta na kolejne wybory samorządowe, bowiem już za trzy lata będziemy wybierać z okręgów jednomandatowych. Co to oznacza ? Podział miasta na 21 okręgów z których wejdzie do Rady tylko jedna osoba, oczywiście z największą ilością głosów. O zaletach i wadach tego systemu postaram się napisać w odrębnym wpisie.

Coś jednak jest w liczbie trzynaście bowiem podczas tej Sesji wróciliśmy do kwestii, które już rozpatrzyliśmy a które niestety wróciły do Nas z uwagi na działania wojewody, który uchylił dwie uchwały w sprawie usuwania azbestu oraz opłat za przedszkola. I tak w przypadku uchwały w sprawie przyjęcia regulaminu przyznawania dotacji na usuwanie wyrobów zawierających azbest podjęliśmy nową uchwałę, która zawierała "jedyną" poprawkę rozszerzającą zakres podmiotów, które mogą starać się o dotację. Zatem nie tylko osoby fizyczne ale również osoby prawne mogą ubiegać się o dofinansowanie utylizacji tego jakże groźnego materiału.

Jeśli chodzi o kwestię opłat za przedszkola, tutaj wojewoda podważył uchwałę pomimo, iż została opracowana na podstawie uchwały z sasiedniego miasta czyli z Zielonki. Stawiając na pierwszym planie interes naszych mareckich dzieci  pochyliliśmy się nad uchwałą jeszcze raz. Podczas prac Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zaproponowano stawkę godzinową w wysokości 0,2% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2,77 zł. Mając w pamięci, iż znacząca większość dzieci przebywa w przedszkolu 8  godzin dzienne miesięczna opłata za pobyt dziecka w przedszkolu dodatkowe 3 godziny dziennie wyniosłaby 183 zł, co oznaczałoby  wzrost opłaty aż o 53 zł w stosunku do poziomu obecnych opłat. Wielu radnych zgodziło się z poglądem, że to zdecydowanie za dużo. Dlatego też Rada Miasta wprowadziła poprawkę obniżającą stawkę do 0,18% minimalnego wynagrodzenia a więc 2,49 zł. Dzięki temu koszt ośmiogodzinnego pobytu dziecka wyniesie 165 zł na m-c. Nie ukrywam, iż głównym celem prac nad systemem opłat za przedszkola było jak największe ograniczenie podwyżek, które w wielu innych gminach czy też w Warszawie były zdecydowanie wyższe - przecież dzieci mareckie są najważniejsze.

Podczas sesji również zajęliśmy się kwestiami dzierżaw i najmu nieruchomości oraz lokali należących do gminy. Na koniec Sesji podjęta została uchwała w sprawie zespołu opiniującego kandydatów na ławników http://bip.marki.pl/pl/bip/px_0007.2011.088.pdf.

Trzynasta Sesja "nomen omen" mam nadzieję, iż poprzez decyzje m.in. związane ze zwiększeniem wydatków na rzecz walki z wodą przyniesie naszym mieszkańcom chwile wytchnienia oraz pociechy, iż będzie lepiej czego Nam wszystkim życzę...

Galeria

fot. 1
fot. 2

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry