Przyłącz się do walki z BIAŁACZKĄ na Spartakiadzie

Jacek Orych MSG Marki2020

 18 września 2011    20:52

BiałaczkaZapraszamy wszystkich chętnych, zdrowych i pełnoletnich mieszkańców do przystąpienia

do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego

podczas "Spartakiady Rodzinnej CZAT 2011"

Szkoła Podstawowa Nr 1, ul Okólna 14 Niedziela, 25.09.2011 rok Godzina 13:00-17:00

Zapisz się do bazy dawców komórek macierzystych (potencjalnych dawców szpiku kostnego)

Transplantacja szpiku kostnego jest dla wielu pacjentów jedynym zabiegiem ratującym życie. Niestety, dawcę rodzinnego zgodnego genetycznie może mieć zaledwie 25-30% potrzebujących chorych. Dla pozostałych pacjentów dużą szansą na przeprowadzenie tego zabiegu jest znalezienie niespokrewnionego, ale zgodnego genetycznie dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy zgodnego niespokrewnionego jest tym większe, im większy jest rejestr dawców. Im więcej jest chętnych do oddania szpiku, tym więcej chorych można uratować.

Szpik kostny jest prawdziwym darem życia. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie komórek krwi: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Szpik zdrowego człowieka wytwarza dziennie setki milionów komórek. W szpiku kostnym znajdują się także tzw. komórki macierzyste. Mimo, iż stanowią 0,1% wszystkich komórek, są jednak bardzo ważne. Część z nich ma zdolność do samo-regeneracji. Pozostałe, dzieląc się, dają początek kolejnym generacjom komórek. Z nich ostatecznie powstają dojrzałe krwinki, które opuszczają szpik i stają się częścią naszej krwi. Transplantacja szpiku może uratować życie człowieka w przebiegu wielu chorób. Niestety, nie ma możliwości wyprodukowania szpiku poza organizmem ludzkim.

Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat. Nie może on być nosicielem wirusa HIV, WZW B i C i nie mógł też w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Badanie to jest bardzo proste: polega na pobraniu próbki krwi. Następnie antygeny zgodności tkankowej (HLA) zostaną umieszczone w Banku Dawców Szpiku Kostnego. Jeśli okaże się, iż osoba chora poszukująca dawcy szpiku ma antygeny zgodności tkankowej takie same jak dawca zarejestrowany w Banku Dawców, zostanie on poproszony o oddanie szpiku.

W przypadku metody wymazowej ? która też będzie stosowana na Spartakiadzie Rodzinnej CZAT 2011 - pobierany jest tyko wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wszelkie niezbędne badania krwi będą wykonywane w przypadku stwierdzenia zgodność tankowej potencjalnego dawcy z osobą potrzebującą.

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4 ml krwi bądź wymazu z policzka, nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Jednak lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród około 18 500 000 dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie HONOROWO i bezinteresownie. Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania.

Zapraszamy koniecznie z dowodem osobistym

Rejestracji będzie dokonywało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Warszawy (w ambulansie ? metoda z krwi) oraz przeszkoleni członkowie Stowarzyszenia Grupa Marki 2020 dla Fundacji DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska (metoda wymazowa).

Galeria

fot. 1
zdjecie

Jacek Orych

Rocznik 78
2006-2014 Radny Miasta Marki
od 2014 roku Burmistrz Miasta Marki

https//www.facebook.com/BurmistrzMarek

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry