Nie bój się Patriota - Echo Podwarszawskie nr 14

Krzysztof Bychowski

 1 października 2008    10:14

W poprzednim wydaniu "Echa" informowaliśmy o najbardziej prawdopodobnej lokalizacji baterii rakiet Patriot, jakie trafią do Polski w zamian za zgodę na budowę tarczy antyrakietowej pod Słupskiem.
Rakiety stanowiące obronę dla Warszawy będą umieszczone w Czarnej Strudze, na pograniczu Marek, Radzymina i powiatu legionowskiego.

Oczywiście w związku z tym mieszkańcy poczuli się zaniepokojeni bliskością amerykańskiej broni i spodziewają się zagrożenia swojego bezpieczeństwa w przypadku ataku na instalacje wojskową. Uspokajamy - nie demonizujmy Patriotów.

Lokalizacja rakiet Raytheon MIM-104 Patriot w Strudze jest dość naturalną kontynuacją stacjonowania tam wojsk rakietowych. Wyrzutnie stacjonowały w Strudze jeszcze za czasów Układu Warszawskiego, dlatego infrastruktura wojskowa będzie wymagała jedynie modernizacji. Nie demonizujmy więc zagrożenia dla cywilów w przypadku zaatakowania miejsca stacjonowania wyrzutni - po pierwsze, zagrożenie takie istniało już od lat, jedynie strony, których się obawiamy się zmieniły, a po drugie - przy zastosowaniu konwencjonalnych środków bojowych główne uderzenie przeprowadzone zostanie właśnie na cele wojskowe. Co więcej, współczesna technika wojskowa zakłada ogromną precyzję ataków - mówiąc kolokwialnie, współczesne rakiety nie tylko potrafią zniszczyć określony budynek, ale nawet określić okno, przez które mają wlecieć. Podobnie jest w przypadku np. bomb kasetowych, których użycie zakłada niszczenie określonych powierzchni. Pozostaje kwestia zastosowania broni niekon-wencjonalnej - ryzyko oczywiście zdecydowanie się zwiększa, ale prawdopodo-bieństwo użycia takiej broni jest niewielkie. Wystarczy uświadomić sobie, że realne zagrożenie wystrzelenia rakiet z ładunkami atomowymi w historii zdarzyło się raz: podczas zimnej wojny i konfliktu na linii Chruszczow - Kennedy. W czasie kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 groźba atomowej zagłady była naprawdę realna. Obecnie broń atomowa służy głównie za wzajemny straszak supermo-carstw.

Podsumowując - nie dajmy się panice. Bać się można, ale bez histerii. Rakiety w Strudze już były, a teraz przyjadą nowe.
(wt)


Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
- Trzy czwarte autobusów jest niesprawnych!
- Nie bój się Patriota
- Kronika policyjna
- Kopać nie ma gdzie
- Będzie monitoring miejski
- Ze zlewnią lepiej, ale...
- Ruszą z komunalnymi
- Rockerzy dla potrzebujących
- Źle się dzieje w szpitalu?
- Ruszył nabór na nowe Orliki
- Strategicznie o przyszłości


Galeria

zdjecie

Krzysztof Bychowski

Rednacz portalu, jeden z jego pomysłodawców i twórców - odpowiedzialny za stronę techniczną i organizacyjną całego przedsięwzięcia.

Mieszkaniec Marek od 1995 roku, właściciel firmy zajmującej siętworzeniem stron internetowych - ACTIVENET www.avn.pl

@ RedNacz małpa marki kropka net kropka pl, 501 271 048

www.avn.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry