Członkowie Salonu: Tadeusz Lużyński

Rafał Redeł Salonlitart

 30 czerwca 2004    21:57

TADEUSZ LUŻYŃSKI urodził się w 1934 roku w Wysokiej na ziemi radomskiej. Studiował na Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1964 roku w pracowni znakomitego kolorysty i pedagoga prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawia malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito). Jest autorem polichromii w kościele w Wysokiej i współautorem polichromii w kościele parafialnym w Karczmiskach, współtwórcą oraz wykonawcą kompleksu mozaik w Ambasadzie Polskiej w Moskwie oraz kaplicy na Wólce Węglowej. W latach 1972-74 kierował rekonstrukcją malowideł ściennych na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Jest inicjatorem i współwykonawcą figury Chrystusa Ukrzyżowanego w ołtarzu kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Markach-Pustelniku. Od 1988 roku należy do grupy artystów malarzy ?Rosomak?. Z grupą tą brał udział w 18 wystawach.

Nagrody: w 1965 roku Medal Brązowy III Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa i Grafiki w Bielsku-Białej.

Zbiory: Muzeum w Bielsku-Białej oraz liczne zbiory prywatne w Polsce, Anglii, Danii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.

Debiutował w 1964 wystawą zbiorową absolwentów ASP w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, uczestniczył w około 40 wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w galeriach ZACHĘTA-Warszawa, ART. NOVUM- Marii Głogowskiej-Warszawa, MŁYNEK- Warszawa, MOK-Marki, ERMITAŻ-Warszawa, STARA KORDEGARDA, WODOZBIÓR w Łazienkach Królewskich, Klub Garnizonowy, Galeria ARGO, GALERIA KATARZYNY NAPIÓRKOWSKIEJ.

KONTAKT:
TADEUSZ LUŻYŃSKI
ul. Partyzantów 7
05-270 Marki
tel. 781-13-64

Galeria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry