Szansa na wielkie pieniądze dla Marek!

Paweł Pniewski MSG POMarki Marki2020

 10 listopada 2011    13:07

Prace nad budową nowego gimnazjum w Markach w tej kadencji Rady Miasta wreszcie nabrały tempa. Po ostatecznym wyborze miejsca pod tę inwestycję oraz przyjęciu założeń funkcjonalno-użytkowych nowego obiektu przystąpiono do przygotowania przetargu na projekt szkoły. Teraz pojawia się szansa zdobycia wielkich pieniędzy na sfinansowanie tej wyjątkowej i jakże oczekiwanej inwestycji w mieście.Na początku listopada przewodniczący Rady Miasta Marcin Piotrowski wybrał się z roboczą wizytą do Zamościa, aby tam z zaprzyjaźnionymi władzami samorządowymi rozmawiać o mareckich problemach i perspektywach. Efekty tych rozmów były zdumiewające. Marki mają szanse na pokrycie nawet 85% kosztów budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Nr1. Przy koszcie inwestycji szacowanym na ok. 45 mln złotych, możemy otrzymać 38 mln złotych dotacji z tzw. Funduszy Norweskich.

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego przewiduje ogłoszenie naboru wniosków jesienią 2012 roku w obszarze programowym Efektywność Energetyczna. Do roku 2014 w tym obszarze planuje się rozdysponowanie 75 mln euro bezzwrotnej dotacji. Marecka inwestycja, jako pierwszy w Polsce modelowy kompleks oświatowy wybudowany w technologii pasywnej idealnie wpisuje w ramy projektów, które mogą ubiegać się o środki z Funduszy Norweskich.

Szansa na pokrycie kosztów budowy szkoły w 85% stanowi dodatkową motywację, aby jak najszybciej ogłosić kolejny przetarg na projekt. Pierwszy, z powodu błędów w dokumentacji firm biorących w nim udział, został unieważniony 21 października. Jednocześnie radni od burmistrza otrzymali zapewnienie, że w ciągu kilkunastu dni od daty unieważnienia zostanie przygotowany i ogłoszony nowy przetarg. Mamy nadzieję, że zarówno forma przetargu, jak i kalendarz postępowania przetargowego zostaną dostosowane tak, abyśmy jesienią 2012 dysponowali pełną dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o 38 mln złotych dotacji z Funduszy Norweskich. Będzie to sprawdzian, czy wszystkim zależy, aby nowa siedziba Zespołu Szkół Nr1 powstała w jak najszybszym tempie.

Wniosek Klubów Radnych w sprawie przetargu na projekt Zespołu Szkół Nr1

Galeria

zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry