"Przyjmij życia wyzwanie" - koncert muzyczno-poetycki w MOK w Markach

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 24 listopada 2011    16:01

dsc_1618Dnia 20 listopada 2011 o godzinie 16.00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w ramach Mareckiej Jesieni Poezji 2011, odbył się uroczysty koncert pt. "Przyjmij życia wyzwanie" oparty na wierszach Barbary Białowąs z muzyką: Mikołaja Hertla, Marka Kędziorka, Grzegorza Góralczyka, Krzysztofa Podstawki, Dariusza Rączki i Dariusza Samoraja. Utwory wykonywał zespół "A my tacy" w składzie: Alicja Bentkowska - śpiew, Barbara Białowąs - recytacja, Krzysztof Podstawka - gitara klasyczna i śpiew oraz Włodzimierz Tyl - instrumenty klawiszowe oraz aranżacja piosenek.

Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Krystyna Klimecka serdecznie powitała zgromadzoną w kawiarence artystycznej wspaniałą, licznie zgromadzoną, marecką publiczność i oddała głos głównej bohaterce wieczoru - poetce Barbarze Białowąs. Autorka przedstawiła zamysł, który towarzyszył jej przy układaniu programu koncertu. Początek to teksty o ludziach zagubionych w biegu życia, o jeźdźcach do nikąd - bylejakich, szarych, załamanych. Kontemplacja natury, przyrody, przyglądanie się światu i swojemu wnętrzu może zmienić ten smutny stan. Odkrywamy w sobie ziarno na zasiew - do zmian w swoim życiu. W finale poetka zachęca - przyjmij życia wyzwanie, ale możliwe jest to tylko dzięki odkryciu innej, metafizycznej prawdy o naszej egzystencji. Piosenki przeplatały się z recytacją wierszy. Artyści wykonali 27 utworów (oraz 2 bisy).

Barbara Białowąs jest autorką czterech tomików wierszy" "Droga Eremity - wiersze dla poszukujących własnej Legendy" (dwa wydania 1997 i 1999 r.), "Sekrety i fascynacje" (2001), "Obca bliskość" (2005) oraz "Odnaleźć w sobie" (2009). W 1999 roku została wydana płyta z Jej wierszami prezentowanymi przez Annę Romantowską i Rocha Siemianowskiego oraz piosenkami do muzyki Mikołaja Hertla i Marka Kędziorka. Następnie w 2007 roku wydana została kolejna płyta z piosenkami do muzyki Mikołaja Hertla, Marka Kędziorka i Grzegorza Góralczyka, nagrana przez zespół "A my tacy". Ksiądz Jan Twardowski pisał, że: "Poezja Barbary Białowąs jest refleksją nad zagubieniem człowieka uwikłanego we własne słabości i role społeczne, a jednocześnie pokazuje możliwości jego odnalezienia się w przestrzeni trwałych wartości".

Po koncercie można było nabyć tomiki wierszy i płyty z twórczością Barbary Białowąs oraz  porozmawiać z autorką, mając również możliwość pamiątkowego wpisu z autografem.
Goście byli bardzo zadowoleni z uczestniczenia w pełnym refleksyjnej poezji i pięknej muzyki wieczorze. A w kronice MOK, na stronie dokumentującej to wydarzenie możemy przeczytać między innymi takie słowa: ?Dziękuję wspaniałej Pani Dyrektor, dzięki której miałam szczęście spotkać się z wyrobioną marecką publicznością. Barbara Białowąs?.

Luiza Wojciechowska-Konopka
Marecki Ośrodek Kultury

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry