"Chata" na koloniach w Muszynie Zdroju

Rafał Redeł ŚwietlicaChata

 14 sierpnia 2004    23:21

Od 1 do 14 sierpnia 2004 roku 25 dzieci stale uczęszczających na zajęcia w świetlicy środowiskowej "Chata" działającej przy GKRPA w Markach przebywało na koloniach w Muszynie Zdroju sfinansowanych przez Gminę Miasto Marki ze środków przeznaczonych na prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Kolonie stanowiły integralny element całorocznej pracy z dziećmi w świetlicy i podczas pobytu realizowany był program profilaktyczny.

Dzieci zwiedzały ciekawą okolicę uzdrowiskowej miejscowości Muszyna-Zdrój słynącą z niepowtarzalnego mikroklimatu, położoną w malowniczej dolinie Popradu, bogatej w wielkie źródła naturalnej wody mineralnej. Wjechały wyciągiem "Jaworzynę" i podziwiały piękną górską panoramę oraz pokonały wąwóz Hamole w Szczawnicy. Dzieci zarówno uczestniczyły jaki i organizowały różnego rodzaju imprezy. Były to różne rozgrywki sportowe: piłka nożna, piłka siatkowa, badminton, tenis stołowy a także imprezy artystyczno-kulturalne: wieczorki muzyczne, konkursy piosenki, ogniska, czy dyskoteki. Zapewnioną miały również możliwość korzystania z kąpieli w basenie.

Podczas kolonii prowadzone były zorganizowane zajęcia socjoterapeutyczne przez wykwalifikowanych psychologów-terapeutów. Ważnym punktem każdego dnia, zarówno dla dzieci jaki i ich wychowawców były prowadzone między nimi rozmowy "przy herbatce". Każde dziecko zostało zauważone i wysłuchane. Wykształciły się pozytywne normy grupowe.

Pobyt w Muszynie dla dzieci zaowocował tym, że dzieci odreagowały napięcia emocjonalne nawarstwione w ciągu roku związane nauką w szkole, ale również innymi problemami w domu czy środowisku. Nauczyły się nowych umiejętności psychologicznych, takich jak empatia, asertywność, umiejętność rozwiązywania problemów.

Do Marek wszyscy wrócili wzbogaceni o nowe doświadczenia, z nowym bardzo przyjaznym spojrzeniem na każdego uczestnika kolonii oraz poczuciem przynależności do grupy jaką tworzą dzieci ze świetlicy środowiskowej "Chata".

Ewa MotyczyńskaGaleria

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry